„Ptám se na to, zda kamenný hospic vznikne jen za podmínek, že si jeho iniciátoři seženou peníze na investici a na provoz, jak se ve strategii píše,“ ptal se vedoucí klubu lidoveckých zastupitelů Jaromír Kalina. Hejtman Běhounek reagoval slovy, že se iniciátoři hospice musí rozhodnout sami. Přitom v klíčovém dokumentu na str. 33 se doslova píše, že kraj podpoří hospic „za podmínek, že budou zajištěny finanční prostředky pro investice i provoz“.
Kalinův kolega, lékař Vít Kaňkovský, ale dodal, že je to alibistické stanovisko. „Kraj nemůže zůstat stranou, protože 1) pokud sám chce další paliativní lůžka v nemocnicích, narazí na strop pojišťoven a ty pak hospic neproplatí. 2) i kdyby iniciátoři hospice získali dotaci, tak se stát kraje bude ptát, zda hospic podporuje a zda ho zařadí do sítě sociálních služeb,“ řekl Kaňkovský. Kvůli trvající neochotě vedení kraje zaujmout jasné stanovisko se pak většina zastupitelů KDU-ČSL zdržela hlasování.
Lidovci se na jednání krajského zastupitelstva dále zajímali o osudu transformace ústavů sociální péče (Miroslav Houška), o průběh zakázky krajských silničářů na sypače (Jaromír Kalina) nebo o možnosti dotací na hasičská auta nebo opravy požárních zbrojnic (Pavel Janoušek).
Vít Kaňkovský také upozornil na nespravedlivé dotování letních festivalů, kdy Vysočina Fest má dostat od kraje 400 tisíc korun, kdežto žánrově i rozsahově podobný Sázava Fest pouze 200 tisíc. Podobně Miroslav Houška upozornil, že osobně podporuje jihlavský festival dokumentů a aktivity s ním spojené, ale že do budoucna žádá sjednocení pravidel pro dotaci těchto akcí – tzn. předložený rozpočet, jeho „zastropování“ a proplacení. V tom se ostatně shodl s hejtmanem i dalšími zastupiteli.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV