Kolaja (Piráti): Opoziční politici, novináři, státní zástupci, byznysmeni byli šmírováni spywarem, který pořídila polská vláda

22.09.2022 21:45 | Tisková zpráva

V hlavním Polském městě probíhala od pondělí do dnešního poledne mise Evropského parlamentu, která se uskutečnila kvůli vyšetřování skandálu využití šmírovacího softwaru Pegasus, který pořídila polská vláda (Právo a spravedlnost).

Kolaja (Piráti): Opoziční politici, novináři, státní zástupci, byznysmeni byli šmírováni spywarem, který pořídila polská vláda
Foto: pirati.cz
Popisek: Marcel Kolaja

Vyšetřovací výbor PEGA, který vznikl letos v březnu, jehož součástí je i pirátský kvestor Evropského parlamentu a europoslanec Marcel Kolaja, stále nevidí, že by polská vláda činila patřičné kroky a vyvodila jasné závěry vzhledem k využití tohoto softwaru, který byl vládou pořízen nelegální formou a za peníze fondu pro ochranu obětí v přepočtu v celkové výši 125 milionů korun. „Důvodů pro misi bylo rovnou několik. Ze slyšení z posledních dnů je jasné, že polská vláda pořídila spyware Pegasus nelegálně. Jelikož polská vláda celý skandál zametá pod koberec a odmítá spolupracovat, neznáme ani celkový počet obětí, infikovaných zařízení a dokonce ani nevíme,“ dodává Kolaja po třídenní misi, kterou absolvoval.

Anketa

Jak budete volit v komunálních volbách?

hlasovalo: 10978 lidí

Podle slyšení byl software Pegasus použit minimálně u 60 osob, ale celkové číslo není a nejspíše nikdy nebude známé. Případné důkazy získané z infikovaných zařízení mohly být zmanipulovány, a proto nemohou být použity u soudu. Samotný software umožňuje smazat stopy o jeho použití. Dodnes nebylo věrohodně zdůvodněno, k jakému účelu byl nákup proveden. Dle vyšetřování bylo šmírování prováděno na obětech i během jejich nejintimnějších chvil, tedy například v ložnici nebo na toaletě.

„Chybí konkrétní kroky, jak budou polské úřady problém nadále řešit. Musíme vyvinout tlak na Evropskou komisi a ta musí jednat. Důležité je též konat na půdě Rady Evropské unie, které do konce roku, jako Česká republika, předsedáme. Osobně se bojím i o nezávislost voleb v Polsku, které proběhnou v následujícím roce,“ doplnil Kolaja k dalším krokům ve vyšetřování skandálu. Členské země se v mnoha případech nevyjádřily k žádosti o informace od výboru PEGA, zda v minulosti nakoupily a využívaly, případně stále využívají, software Pegasus nebo jemu podobné spyware. Vyšetřování se odmítla účastnit jak polská vláda, tak vládní poslanci a senátoři.

Pegasus je software vyvinutý izraelskou kyberneticko-špionážní společností NSO Group. V posledních několika letech si ho zakoupily některé evropské vlády. Nyní politici vládních stran čelí podezření, že jej používali pro šmírování opozičních politiků a novinářů. Software lze s využitím bezpečnostních děr skrytě nainstalovat do mobilních zařízení, v případě Pegasus se jednalo o iOS a Android. Tento software je schopen číst textové zprávy, nahrávat hovory, ale i shromažďovat hesla, zařízení ovládat, sledovat polohu nebo zapnout kameru. Vyšetřování probíhá už od roku 2021, stále ale není vyloučeno využívání spyware nejen v evropských zemích, včetně České republiky. Skandál se kromě Polska vyšetřuje ještě ve Španělsku a Řecku.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Jak se vám se Svobodou jedná?

Zdá se, že má problém se s ostatními dohodnout. Za mě je to strašně arogantní člověk, osobně ho sice neznám, ale když ho vidím, tak na mě působí jak červený hadr na býka

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Vláda Petra Fialy de facto podporuje korupci

22:21 Okamura (SPD): Vláda Petra Fialy de facto podporuje korupci

Komentář na facebookovém profilu k schválení změny služebního zákona