Machovec (ČSSD): Cizinec není našinec – nové heslo ministra financí?

12.08.2016 19:05 | Zprávy

Věrný svému populistickému stylu odmítá Andrej Babiš kvóty na uprchlíky, které přes odpor České republiky schválila Evropská unie. Jenomže rozhodnutí o kvótách je rozhodnutím rady ministrů a má svojí závaznost, a to i přes důrazně negativní stanovisko ČR a některých dalších států.

Machovec (ČSSD): Cizinec není našinec – nové heslo ministra financí?
Foto: CSSD.cz
Popisek: Logo ČSSD

Demokracie je prostě už taková, že jsme občas přehlasováni. Stává se to, i když třeba máme rozumné stanovisko a možná i správné stanovisko. Náš boj proti kvótám nám dává právo využít všechny legitimní cesty, které nám členství v EU poskytuje, a to včetně zvážení, zda chceme v takovém společenství zůstat. Evropská unie musí projít zásadní politickou reformou, především omezit moc nevolených byrokratických struktur, v mnoha případech reprezentovaných lidmi, o jejichž morálním a politickém charakteru lze úspěšně pochybovat. Ale ať už jsme součástí EU, či nikoliv, nezbývá nám, než postoje Evropské unie respektovat. Prostě platí, že pokud jsme si dobrovolně vybrali účast v nějakém společenství, tak to má vždy dvě strany mince, rub i líc, tedy příjemnou i nepříjemnou tvář. Chápu rozhořčení pana ministra financí nad tou mrzkou a neefektivní demokracií – ve své straně se demokratickými principy neřídí a ani to ostatně neměl nikdy v úmyslu. Dokonce na parlamentní půdě nepokrytě naznačuje, že mu ta „demokratická“ žvanírna vadí a aktivně se snaží o omezení demokratické diskuze ve prospěch oligarchického rozhodování jednoho, snad, moudrého a osvíceného.

V jeho vyjádření je navíc je patrná i jeho snaha zavděčit se panu prezidentovi, který již dříve ústy svého mluvčího vyslovil velmi podobné teze. Ta je očividně vedena snahou poněkud napravit si v jeho očích pošramocenou reputaci v důsledku jeho postoje v „policejní“ krizi.

Ovšem vzhledem k minulým postojům pana Babiše k řešení uprchlické krize se nelze ubránit dojmu z účelového populismu a nadbíhání veřejnému mínění před krajskými volbami. Je nebetyčný rozdíl mezi populistickým politikem a státníkem, který není zmítán větry změn veřejného mínění, ale je schopen sledovat a prosazovat smysluplnou politickou vizi a strategii. Pouhá jazyková vybavenost z politika ještě státníka nedělá, i pitomec může prokázat svoji hloupost v mnoha jazycích, zatímco většina velkých myslitelů a filozofů psala převážně ve svém národním jazyce.

Ale možná panu ministru financí křivdím a třeba se zítra dočtu, že Andrej Babiš a jeho firmy stejně zásadně a nekompromisně odmítají dotace poskytované tou nekompetentní Evropskou unií, která nám jenom diktuje a nařizuje. A pokud se toto rozhodnutí bude týkat i jeho firem, pobírající dotace v zahraničí, pak bude v mých očích prvním důsledně jednajícím politikem, kde se slova nerozcházejí s činy a to bez ohledu na svůj soukromý profit. To by tedy státnické bylo. Tak uvidíme. Někdy i zdánlivě šílené a fantaskní předpovědi vycházejí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Rozdělování financí v EU

I z evropských peněz se totiž platí organizace, která pomáhá teroristům ukrývat izraelská rukojmí.... To tvrdíte vy. Jestli to je nebo není pravda nevím, ale jsem přesvědčen, že EU dost často plýtvá našimi penězi a podporuje různé pochybné neziskovky, organizace apod. Zajímalo kdo a jak přesně rozh...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Piráti: Jurečka tají dopady na rodiny, požadujeme kalkulačku k „superdávce“

12:06 Piráti: Jurečka tají dopady na rodiny, požadujeme kalkulačku k „superdávce“

Ministerstvo práce a sociálních věcí pod vedením Mariana Jurečky představilo návrh reformy sociálníc…