Maříková (SPD): Green Deal není cesta k prosperitě, ale k ekonomickému úpadku

22.04.2025 7:17 | Monitoring

Evropský systém emisních povolenek měl původně motivovat firmy ke snižování emisí skleníkových plynů.

Maříková (SPD): Green Deal není cesta k prosperitě, ale k ekonomickému úpadku
Foto: archiv K. Maříková
Popisek: Poslankyně Karla Maříková

Ve skutečnosti se však stal nástrojem, který devastuje evropský průmysl, zdražuje energie, oslabuje konkurenceschopnost a přenáší náklady zelené ideologie na běžné občany a podnikatele. Princip je jednoduchý: podniky v energetice, průmyslu nebo dopravě si musí kupovat „povolenky“ na každou tunu emisí CO2, kterou vypustí. Systém je nastaven tak, že počet povolenek se postupně snižuje, čímž se jejich cena zvyšuje. Výsledkem je dramatické zdražení výroby, energie i výrobků. Nejde o ekologii – jde o zisk a umělé zdražování klíčových sektorů hospodářství. Kdo na tom vydělává? Spekulanti.

Obchodování s povolenkami - obrovský byznys

Obchodování s povolenkami je obrovský byznys pro finanční instituce, které s nimi obchodují na burzách jako s jakoukoli jinou komoditou. Z ekologického nástroje se stal nástroj finanční spekulace, bez reálného dopadu na životní prostředí. Firmy, které nemají na investice do čistých technologií, musí platit. Velké nadnárodní korporace si to mohou dovolit nebo výrobu přesunou mimo EU – ale malé a střední podniky končí, propouštějí nebo omezují provoz. Výroba se tak často jen přesouvá jinam, do zemí s nižšími ekologickými standardy.

Emise nezmizí, jen se přestěhují

Systém emisních povolenek tvrdě dopadá i na obyčejné lidi. Ceny elektřiny a tepla rostou, protože energetické firmy si promítají náklady na povolenky do koncových cen. Tím se zvyšuje inflace a životní náklady. Trpí domácnosti, školy, nemocnice i veřejné služby. A přitom podíl EU na světových emisích je méně než 8 %. Celý systém tedy ničí evropskou ekonomiku, aniž by měl výrazný globální efekt.

Proč musíme odstoupit

Česká republika by se měla postavit za své občany, podniky a suverenitu. Odstoupení od systému emisních povolenek je nezbytné, pokud nechceme dál sledovat, jak náš průmysl kolabuje a lidé chudnou. Ochrana klimatu má smysl – ale ne za cenu ekonomického sebevraždy. Řešením není zdanění emisí, ale podpora technologického rozvoje, jaderné a moderní energetiky, lokální výroby a zdravého selského rozumu. Musíme řídit sami svou budoucnost, ne slepě následovat diktát z Bruselu. Emisní povolenky nejsou řešením. Jsou problém. A čím dřív to přiznáme, tím větší šanci máme na obnovu silné a soběstačné ekonomiky.

Článek byl převzat z Profilu Karla Maříková

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Tvrdíte, jak odvádíte ve sněmovně dobrou práci

Ale co přesně jste vlastně za ty roky, co ve sněmovně jste prosadili? A jak chcete naložit s tím, že váš koaliční potenciál je mizivý, takže volit vás je podle mě volit jen poslance do počtu, co stejně nic nezmění. Viz třeba váš návrh na uzákonění referenda. Kolikrát jste ho ve sněmovně třeba v tomt...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 2 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Nová německá vláda chce omezit hlasování pro „neposlušné“ země EU

12:12 Rozvoral (SPD): Nová německá vláda chce omezit hlasování pro „neposlušné“ země EU

V představené koncepci možné nové německé vlády jako by se ztrácel duch rovnoprávného partnerství me…