Michálek (Piráti): Česko dožene britský náskok třicet let v řízení projektů

23.06.2024 22:01 | Tisková zpráva

Jak úspěšně řídit velké státní projekty pomocí projektového řízení a zlepšovat díky tomu služby státu. To řešil kulatý stůl s poslanci ve Sněmovně, který svolal šéf pirátských poslanců Jakub Michálek. Ministerstvo pro místní rozvoj zde představilo nové standardy projektového řízení, které pomůžou, aby ministerstva při řízení projektů „mluvila řečí jednoho kmene“. Česko tak dožene vyspělé státy, jako je Velká Británie.

Michálek (Piráti): Česko dožene britský náskok třicet let v řízení projektů
Foto: Interview ČT24
Popisek: Jakub Michálek

„Řeším tuhle nenápadnou, ale důležitou věc, která sice nepřinese žádné politické body, ale stát se bez ní reálně neposune. Rok jsme pracovali na tom, aby všechny úřady měly „mustr“, jak řídit projekty. Stát dělá jedny z nejsložitějších projektů, přesto doteď není zažitá praxe, jak je úspěšně řídit napříč resorty. Stát trpí resortismem a všechno dlouho trvá. Skoro každá větší změna či zákon jsou projekt. Jsou to IT systémy, zakázky, investice, stavba dálnice apod. Na semináři jsme představili, jak řídit projekty od počátku tak, aby měly v centru pozornosti vytváření hodnot pro lidi a aby je úředníci úspěšně dotáhli do konce. Překvapilo mě, jaký hlad je mezi zodpovědnými úředníky po pomoci v této oblasti,” nastínil Jakub Michálek na semináři.

„Inspirací pro mě byla kniha o vládnutí Michaela Barbera, který pracoval pro premiéra Blaira v jednotce pro dodávání prioritních vládních změn. Ve Velké Británii projektové řízení funguje přes třicet let, výsledkem jsou mimo jiné standardy PRINCE2. Teď budeme mít lepší systém řízení i my Češi, abychom zvýšili šanci, že projekty skončí úspěchem. Projektové řízení umožní také lépe hlídat plnění slibů vlády, aby bylo jasné, jaké je zadání a stav projektu, kdo je za projekt zodpovědný, jak se nám projekt vyplatí a co je při jeho dodání nejdůležitější, zda čas, náklady, nebo rozsah práce. Projektové řízení se už dávno používá ve firmách i neziskových organizacích a stát teď bude držet krok s dobou. Opravdu jsme to dopilovali, představili jsme i zaškrtávací seznam, na co si úřady musí dát pozor, aby předkládaly kvalitní zákony,” doplnil Michálek.

Řádné řízení projektů se pak může propsat i do zjednodušení rozpočtů a strategií.

Odborníci z ministerstev pak představili úspěšné projekty, které by bez projektového řízení nebyly možné, např. logistika českého předsednictví, agilní vývoj IT systému pro vnitřní fungování MMR, digitalizace volebních seznamů a průkazů a ochrana kybernetického úřadu proti hackerům.

„Aktuální praxe ukazuje, že v řadě institucí státní správy projektové řízení buď není realizováno vůbec, nebo není realizováno v jednotné kvalitě. To má negativní dopady na dosahování strategických cílů,“ uvedla Radmila Outlá, ředitelka odboru projektového řízení na Ministerstvu pro místní rozvoj.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Petr Liška byl položen dotaz

Co myslíte tím tlakem pražských úřadů?

Píšete zde taky, že jste otevřený kritice, tak schválně, jsem zvědavý, co mi odpovíte. Netvrdím, že tato vláda, za kterou kopete dělá úplně vše špatně, ale kdyby si vedla dobře, jak vysvětlíte, že se většině lidí napříč regiony vede hůř a hůř, že se pro většinu z nás životní podmínky stále zhoršují?...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jelínek (PRO): Dlouhodobé zlepšení podmínek pro zdravotníky

17:02 Jelínek (PRO): Dlouhodobé zlepšení podmínek pro zdravotníky

Vyjádření Tomáše Jelínka k odměnám pro záchranáře z Ústeckého kraje při covidu.