Ministr Brabec: Děláme vše pro to, abychom mohli další vlnu kotlíkových dotací spustit zkraje příštího roku

25.11.2016 11:52 | Zprávy

Ministr životního prostředí (MŽP) Richard Brabec včera (24. 11.) jednal s vedením Moravskoslezského kraje a města Ostravy o nastavení další spolupráce zejména v oblasti ochrany ovzduší a zlepšování kvality života v kraji. Do Ostravy přivezl termín pro druhou vlnu kotlíkových dotací i možnost řešení v případě likvidace paliva z ostravských kalů, které leží ve Vratimově.

Ministr Brabec: Děláme vše pro to, abychom mohli další vlnu kotlíkových dotací spustit zkraje příštího roku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Richard Brabec v pořadu OVM

K hlavním probíraným tématům patřil aktuální stav kotlíkových dotací v Moravskoslezském kraji a termín spuštění jejich druhé vlny, projekty podpořené z evropských fondů, které jsou zaměřené na zlepšování kvality ovzduší, i rozvoj a potřeby kraje a města nejenom v oblasti tzv. chytrého regionu a chytrých měst.

Vzhledem k efektu, který mají výměny zastaralých kotlů na zlepšení kvality ovzduší po celé České republice, děláme vše pro to, abychom mohli další vlnu kotlíkových dotací spustit zkraje příštího roku. Naší ambicí je termín do 31. března 2017, což je o rok dříve, než bylo původně plánováno. Také to znamená, že kraje by mohly výzvy pro občany vypsat ještě před letními prázdninami. Spuštění druhé vlny totiž musí předcházet vyjednávání s Evropskou komisí o vyhodnocení první vlny a zhodnocení jejích efektů a s tím spojená možná úprava podmínek,“ sdělil ministr životního prostředí Richard Brabec.

„Jsem rád, že slíbené 10% navýšení finanční alokace na tepelná čerpadla a kotle na biomasu už jsou na cestě do našeho kraje. V případě další vlny kotlíkových dotací jsme diskutovali o nastavení konkrétních podmínek, například o trvalé podpoře kotlů spalujících výhradně uhlí, jejichž eliminace by mohla negativně ovlivnit počet zájemců o výměnu,“ potvrdil Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje.

„Kotlíkové dotace vnímáme jako jednu z hlavních možností jak zlepšit životní prostředí a snížit množství prachu v ovzduší. Letos dalo město Ostrava z rozpočtu 10% na to, aby si Ostravané mohli pořídit nový ekologický kotel. Jsem rád, že mezi téměř 4 tisíci žádostí o kotel je 400 z Ostravy, což představuje ročně o zhruba 400 tun prachu v ovzduší méně,“ sdělil Tomáš Macura, primátor Ostravy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Vylučujete spolupráci s koalicí SPOLU?

Koalici kritizujete, znamená to, že byste s ní po volbách nespolupracovali? A s kým tak chcete případně spolupracovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Richterová (Piráti): Takováto změna na poslední chvíli je handl, na který nelze přistoupit

21:03 Richterová (Piráti): Takováto změna na poslední chvíli je handl, na který nelze přistoupit

Projev na 117. schůzi Poslanecké sněmovny 8. listopadu 2024 k zákonu o důchodovém pojištění