Ministr Havlíček: Polytechnická výuka bude ve školním roce 2021/22 povinná

08.10.2019 10:29 | Zprávy

V mezinárodním srovnání je Česká republika v digitalizaci na 37. místě. Byznys i vláda mají zájem posunout nás do první třicítky.

Ministr Havlíček: Polytechnická výuka bude ve školním roce 2021/22 povinná
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karel Havlíček

Vrcholoví manažeři a majitelé firem považují digitalizaci za cestu jak v řadě oborů překonat tíživý a dlouhodobý nedostatek lidí. Firmám zvyšuje efektivitu a konkurenční výhody, pracovníci mají možnost proškolení a zvýšení kvalifikace a tím i příjmů. Digitalizace tak není hrozbou pro zaměstnance. Shodli se na tom účastníci konference s názvem Digitální budoucnost firem – recept úspěchu, který v rámci doprovodného programu Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně uspořádala v den jeho zahájení 7. října Česká manažerská asociace (ČMA) a její Klub manažerů roku. Všichni hlavní řečníci jsou vítězové soutěže MANAŽER ROKU.

V souvislossti s vlivem digitalizace na pracovní místa uvedl Adam Liška, výrobní ředitel a prokurista Bekaert Petrovice (umístěný v soutěži MANAŽER ROKU v TOP10): „V digitalizaci jsme se zaměřili na nákladovost. Ale kvůli ní jsme nepropustili ani jednoho člověka. Došlo sice k reorganizaci, ale všem jsme nabídli rekvalifikace“. Stejný názor vyjádřili i další řečníci. „Narazili jsme na hranice růstu, postrádáme až sto zaměstnanců. Pomůže nám jen digitalizace. Již nyní počítáme s rekvalifikacemi a nabízíme roční program. Umožní nám to převádět pracovníky na jiná místa,“ uvedl Niclas Pfüller, CEO a jednatel Brose CZ (vítěz kategorii Zahraniční manažer soutěže MANAŽER ROKU).

Velké zkušenosti se zaváděním inovativních technologií a změnami profesí svých zaměstnanců má společnost ABB. Například jako první zavedla v roce 2016 kolaborativní roboty pro spolupráci s lidmi bez ochranných prostředků. „Lidé začali mít zájem o práci s roboty, dostávali vyšší mzdu než ostatní a jsou spokojenější,“ připomněla Tanja Vainio, CEO společnosti ABB pro ČR a Slovensko (Manažerka roku 2018).

Na pozitiva digitalizace poukázal také Jan Korol, konzultant v oblasti digitalizace procesů a vytěžování velkých dat (držitel ceny Inovace pro udržitelný rozvoj v kategorii Průmysl v soutěži MANAŽER ROKU), který má bohaté zkušenosti s jejich zaváděním v řadě podniků v ČR. „V žádné z továren jsme digitalizaci neimplementovali s cílem zbavit se pracovníků. Naopak, lidé mohou dělat komplexnější věci a kreativněji,“ poznamenal.

Digitalizace je klíčová nejen ve výrobních firmách, ale je priorotou ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka a jeho resortu i celé vlády. Na konferenci přiblížil kroky, které by měly firmám i občanům ze strany státu vytvořit přívětivější prostředí. „Měníme financování a hodnocení výzkumu, což je předpoklad vytváření umělé intelignec. Chystáme zavádění 5G a na školách polytechnickou výuku, kdy ve školním roce 2021/22 bude povinná,“ řekl ministr.

Budoucí fungování státu si však nedovede představit bez propojení informačních systémů jednotlivých ministerstev a státních institucí. „Každý resort či vládní agentura si vytvořily vlastní systém. To musíme změnit. Prováže se komunikace a ušetříme stovky milionů, ne-li miliardy korun ročně,“ uvedl Karel Havlíček.

Přesvěden je o tom, že nastoupený kurz a Inovační strategie 2030 napomohou zlepšit pozici ČR v mezinárodním žebříčku IMD World Digital Competitiveness Ranking (WDCR) z letošního 37. místa mezi třicítku nejlepších. A také naplnit headline The Country for the Future. Pod touto značkou Česko na MSV Brno prezentuje svůj ekonomický potenciál ve společné expozici státních i soukromých subjektů. „V roce 2030 chceme být zemí orientovanou na přidanou hodnotu. Proto investuje do chytrých a digitálních řešení,“ uvedl ministr Karel Havlíček.

Akce se zúčastnily desítky manažerů, podnikatelů, vystavovatelů. Moderoval ji prezident ČMA.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mračková Vildumetzová (ANO): Jen snůška klišé a obecných pravd

18:05 Mračková Vildumetzová (ANO): Jen snůška klišé a obecných pravd

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k adventnímu projevu předsedy Senátu Miloše Vystrčila