Víte, co má společného ochrana přírody a cestovní ruch? Odpovědí je EPU. Tři písmena, zkratka pro průlomovou aplikaci do mobilních telefonů, která svým uživatelům najde ten správný výlet do míst, kde si užijí unikátní přírodu, klidné prostředí a vyhnou se davům turistů a přeplněným parkovištím.
Proč stále jezdit na přeplněnou Kvildu či Březník, když je na Šumavě tolik jiných krásných míst?! Inspiraci před začátkem prázdnin přináší milovníkům turistiky mobilní aplikace s názvem EPU. Přivádí turisty do atraktivních, avšak méně navštěvovaných lokalit v české přírodě, a pomáhá tak s overtourismem. To ale není všechno!
Aplikace vznikala ve spolupráci s institucemi, zaměřenými na ochranu přírody, například Agenturou ochrany přírody a krajiny nebo správami všech našich národních parků a organizacemi, zřízenými kvůli propagaci turistického ruchu či turismu, jakou je například CzechTourism. Díky tomu představuje i rostliny a živočichy, často vzácné nebo kriticky ohrožené, které se na daných trasách vyskytují.
„Naším cílem je uživatelům zajímavou formou přiblížit okolní přírodu a vzbudit v nich aktivní zájem o její ochranu. Nově mohou uživatelé také vkládat své vlastní tipy na výlety, na jejichž základě budeme vytvářet nové trasy. Tímto způsobem mohou přispět k omezení overturismu např. v okolí svého bydliště. V rámci aplikace budeme také pořádat různé exkurze, dobrovolnické akce a úklidy přírody. Navazujeme spolupráci s ochranářskými skupinami, které se aktivně starají o přírodu a chtěli bychom naše uživatele dostat i na jejich tradiční dobrovolnické akce,“ uvádí Ladislav Cirhan ředitel společnosti Gatyer, která aplikaci vyvinula.
Výlety jsou plánovány do míst, kde potenciálně vyšší návštěvnost nemá negativní vliv na okolní prostředí, jako je tomu na mnoha lokalitách v národních parcích či v národních přírodních rezervacích. Národní parky a národní přírodní rezervace chrání ty nejcennější a zároveň nejcitlivější ekosystémy, které může vysoká návštěvnost poškodit. Turisté si tento fenomén často vůbec neuvědomují.
Společnost Gatyer s aplikací, již si od uvedení na trh stáhlo více než 17 tisíc lidí, reagovala na trend, na který upozorňuje agentura CzechTourism a je v tuzemsku patrný dlouhé roky. Češky a Češi se vracejí do přírody. Na turistických stezkách lze během dovolené potkat stále více lidí s pohorkami, batohem a mobilní aplikací.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV