Ministr Válek: Je velmi složité mít kombinaci vakcín

10.02.2022 20:51 | Zprávy

Projev na 20. schůzi Senátu 10. února 2022 k pandemickému zákonu

Ministr Válek: Je velmi složité mít kombinaci vakcín
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředseda vlády a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek

Děkuji, pane předsedající. Já zkusím stručně a srozumitelně vysvětlit ohledně karantény a pracovní karantény. Ono je to v podstatě stejně, jaké když teď půjdete na PCR test, ten vám vyjde pozitivní a vy jdete do izolace, aby to bylo pro jednoduchost. Tedy na antigenní test, a ten vám vyjde pozitivní, v práci, ať je to úplně srozumitelné. A vy máte jít do karantény. To se dnes děje řadě občanů, kteří chodí do práce. Tak samozřejmě ideální je, abyste domů odjela autem a dojela tam sama. Ale pokud to nejde, tak jedete hromadnou dopravou, musíte mít respirátor a měla byste dělat vše pro to, abyste chránila své okolí v rozumné míře, takhle je to obecně v té zdravotnické legislativě definováno. Když přijdete domů, tak samozřejmě ideální by bylo, abyste byla, řekněme, sama v pokoji, abyste byla oddělena od zbytku rodiny, aby nehrozilo riziko, že je nakazíte. Ale zase v rozumné míře, tzn. pokud máte děti, pokud se staráte například o někoho, o koho se nemá kdo jiný starat.

Já jsem teď řešil podobný případ, tak pak samozřejmě se o děti musíte starat. Situace je totožná se situací, když teď půjdete do práce, máte pozitivní antigenní test, tak se nějakým způsobem dopravíte domů, jste v karanténě. Měla byste být co nejvíce v rozumné míře izolována. A teď kde je hranice rozumné možné míry, kde je hranice té pokuty? Pokud se budete chovat tak, jako že vám vlastně nic není a večer půjdete, řekněme, do nějakého podniku typu baru, teď tam bez roušky a bez respirátoru budete do noci a budete tam zachycena, tak pak je to porušení opatření, která vyplývají i z pandemického zákona. Takhle je to myšleno, ale takhle je to obecně ve zdravotnické dokumentaci. To je tady k té rozumné míře.

Pochopitelně to není tak, že se člověk bude plížit lesem, aby ho nikdo neviděl, aby se dostal domů, a tam se někde zavře do sklepa, nebude vycházet týden a nechá doma své příbuzné, to je nesmysl. Takhle ale není myšlena ani ta izolace. Ono to není tak, že izolace automaticky znamená, že jste zavření, izolovaní a nesmíte vycházet. Takto to není, protože pokud jste sám, musíte se nějakým způsobem dostávat k nákupu, musíte jíst. Pokud se staráte o děti, musíte se nějak starat. Ale v demokratické společnosti, a tak je nastavena u nás obecná legislativa, vás pouze informují o tom, jaká je míra rizika pro vaše okolí. A vy byste měli dělat vše pro to, abyste tu míru minimalizovali a abyste nedělali nezbytně nutné činnosti. A nezbytně nutná činnost je v tomto případě návštěva baru.

Tak jestli takto to vysvětlení stačí? A samozřejmě když nebudete moc odcestovat jinak než vlakem nebo autobusem, tak nic jiného nezbývá, budete muset jet vlakem nebo autobusem. Ale zase, v tom vlaku nebo autobusu byste si třeba neměla dát jídlo a měla mít respirátor po celou dobu. Když nejste v karanténě, odendáte si ho a můžete konzumovat nápoje.

Co se týče imunity, tady je samozřejmě obrovská diskuse. Asi je velmi nešťastné, že imunologická společnost dodnes nedala žádné jasné stanovisko, jak se postavit k protilátkám. Já jsem ji k tomu několikrát vyzval z opozice, pak jako ministr. A tady musím připustit, že jsem měl neúspěch signifikantně se blížící 100 %. Dokonce možná 100 %.

A švýcarská imunologická společnost a ještě další dvě postavily nějaké pravidla nastavení hladiny protilátek. Zkusím to velmi stručně vysvětlit. Vy dnes máte po prodělané nemoci půl roku platný covid pas. Tedy bere se to tak, že půl roku jste na tom stejně, jako byste prodělal očkování a, řekněme, dostal třetí dávku. Ono to nemá úplně logiku, protože to nezohledňuje závažnost průběhu a hladinu protilátek. Je to mandatorně dané číslo, které nějakým způsobem doporučila Evropská imunologická společnost a některé další odborné společnosti. A samozřejmě nezohledňuje to, jak vám protilátky naběhly. Reakce organismu na jakýkoli mikrob nebo bacil se liší podle toho, v jaké je člověk kondici, zda má nějaké poruchy obranyschopnosti, zda má nějaké další nemoci. A to vše to ovlivňuje. Ale protože se musel určit nějaký údaj, parametr, tak v tom půl roku, kdy by měla být hladina protilátek dostatečná, když to porovnáte s očkováním, první, druhá dávka devět měsíců, tady půl roku, tak je tam jakýsi tříměsíční bezpečnostní interval. O tom se samozřejmě diskutuje a dál se debata povede.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Martin Exner byl položen dotaz

Zase to EURO

Žijete vůbec v realitě? Nemyslíte, že je teď přijetí Eura tak důležité? Důležitější než třeba to, jak špatně si vede naše ekonomika a jak mizerné jsou u nás mzdy? Že řada lidí žije od výplaty k výplatě a nemá šanci si něco našetřit? Jestli vám tak vadí poplatky bankách, když platíte v cizině kartou,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Exner (STAN): Máme v průměru o 3 % levnější elektřinu než ostatní

20:11 Exner (STAN): Máme v průměru o 3 % levnější elektřinu než ostatní

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k cenám elektřiny.