„Je ostuda, že se tento problém předchozích 30 let neřešil a až my jsme ti, kteří se konečně do sanace heřmanické haldy pouští, jak jsme slíbili. Cílem je ochránit zdraví místních a zachovat kvalitu životního prostředí. Státní podnik DIAMO zintenzivnil práce a zahájili přípravné práce pro následnou realizaci sarkofágu, který pomůže minimalizovat rizika spojená s šířením termické aktivity. Děláme tedy všichni maximum pro to, aby sanace pokračovala bez zbytečných prodlev. Po jejím dokončení se bude jednat o bezpečné a dlouhodobě udržitelné řešení,“ říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
„Apelujeme na důsledné dodržování harmonogramu sanace a kontrolujeme průběh realizace,“ říká náměstek ministra Štěpán Hofman a dodává: „Zároveň je klíčové, aby zúčastněné instituce postupovaly koordinovaně a s plnou odpovědností. Proto spolupracujeme s mezirezortní pracovní skupinou, kterou jsme za tímto účelem založili.“
V únoru 2024 bývalý ministr Jozef Síkela ustavil Mezirezortní pracovní skupinu k problematice sanace a rekultivace odvalu Heřmanice. Mezi členy patří zástupci z institucí, jako je Český báňský úřad, Česká inspekce životního prostředí, Ministerstvo pro místní rozvoj, Ministerstvo životního prostředí, Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje, Krajský úřad Moravskoslezského kraje, Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě a Magistrát města Ostravy.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV