Niedermayer (TOP 09): Musíme doufat, že dnešní stav bude trvat jen týdny, ne měsíce

17.03.2020 5:35 | Zprávy

Komentář na facebookovém profilu k aktuálním problémům s epidemií koronaviru

Niedermayer (TOP 09): Musíme doufat, že dnešní stav bude trvat jen týdny, ne měsíce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Luděk Niedermayer

Tři poznámky k nelehkým týdnům před námi

1. Mám velký respekt k těm, co pracují v profesích, jejichž "vypnutí" či "home office" by znamenal obrovský problém. Mluvím o lékařích, policii, lidech v obchodech či v energetice. Doufám, že aspoň někde se o ně jejich zaměstnavatel stará lépe než třeba o lékaře stát. Bylo by dobře, kdyby společnost nejen našla cestu, jak jim za to poděkovat, ale hlavně měla do budoucna lepší plány, jak tyto hrozně důležité lidi ochránit.

2. Není pochyb o tom, že nás stát selhal v zajištění ochrany pro lékaře i další klíčové lidi. Měl na to, aby se aspoň trochu připravil, mnoho týdnů a jistě k tomu má mnoho "manuálů". Doufám, že už teď se situace s ochrannými pomůckami zlepšuje. Ale stojí za to připomenout, že oč pomalejší byl stát v zajištění potřebného množství, o to rychleji zcela zakázal vývoz. Logika je jen zdánlivá - neb dnes spoléhá náš stát na to, že pomůcky v zahraničí koupí. Kdyby tak jednal každý stát, nesehnali bychom pro nás nic. Jistě, jde o zcela bezprecedentní situaci a problém je v celé Evropě, ale nezdá se mi, že toto omezení, stejně tak jako údajně nastupující finanční kontroly do firem, které je vyrábí a obchodují, moc pomáhají.

3. Dopady na ekonomiku budou velké. To je již jasné. Musíme doufat, že dnešní stav bude trvat jen týdny, ne měsíce.
Už je nejvyšší čas něco s tím dělat. Nejvíce a nejrychleji budou postiženy firmy menší. Ty obvykle nemají dost finančních rezerv. Pro ně výpadek tržeb, ještě třeba posílený o to, že zaměstnance na karanténě platí ze svého, je špatný mix.

Již před víc než týdnem jsem zmiňoval, že stát by měl nést náklad na nemocenskou (přesněji náhradu mzdy, kterou v prvních dvou týdnech platí zaměstnavatel) v době karantény pro ty, kterým ji nařídil.

Počítejte se mnou, Kdyby karanténou prošlo řekněme čtvrt milionů lidí. Část z nich, řekněme pětina, je jistě ze státního sektoru - náklad na ně nese stát i tak. Pokud bychom počítali, že průměrná platba zaměstnanci za tyto dva týdny je 10 000 (platba se proti mzdě silně krátí), tak by to celé stálo pouhé 2 miliardy korun. Zlomek toho, co s velkou lehkostí vláda na vše možná strany, bez většího rozvažování, rozdávala...

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mračková Vildumetzová (ANO): Jen snůška klišé a obecných pravd

18:05 Mračková Vildumetzová (ANO): Jen snůška klišé a obecných pravd

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k adventnímu projevu předsedy Senátu Miloše Vystrčila