Globální informační prostor ovládaný jednotlivcem představuje riziko. Pokud navíc šíří nebo ignoruje dezinformace, je to alarmující. Podobně to vnímá i jeden z prvních investorů do Twitteru a odcházející americký velvyslanec v Česku Bijan Sabet (díky za jeho práci a odvahu otevřeně o těchto problémech mluvit).
Chcete, aby se koalice STAČILO! dostala do Poslanecké sněmovny?Anketa
Volby jsou dnes výrazně ovlivňovány přes sociální sítě. Nikoli diskuzí jednotlivců, ale přes miliony falešných účtů řízených z „farem“ nebo pomocí algoritmů a AI. Toxický mix dotváří poměrně nízký náklad na vytvoření dojmu, že „právě tento názor ve společnosti rezonuje“ – a tím pádem stojí za to se k němu připojit.
Proti manipulacím musí naše společnost hledat obranu, nechce-li ztratit svobodu a demokracii. Odpovědnost a transparentnost nesmí záviset na vůli algoritmů. A otevřené výzvy k násilí a nenávisti nesmí být zaměňovány za svobodu slova.
EU je mimochodem pionýrem ve snaze o férovější přístup na sociálních sítích díky Zákonu o digitálních službách a trzích. Ani to však není samospásné. Následující měsíce ukážou, zda se sociální sítě stanou užitečnou součástí naší společnosti, nebo jedním z ohnisek, která vyvolávají krize.
A ano, je paradoxní o tom psát na Facebook, ale hledat cestu, jak tento vliv vyvážit, musíme. Dnes se to zdá urgentnější než kdykoliv dřív.
Celý článek nejdete ZDE.
RNDr. Luděk Niedermayer
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV