Českému předsednictví EU2022cz se povedl první velký úspěch. Na jednání Rady pod vedením ministra Síkely se podařilo dojednat širokou shodu nad Komisním návrhem na úsporu plynu.
Jako vždy, za cenu nemalých kompromisů (výjimky pro země nepropojené s evropskou plynovou sítí, jiný mechanismus spouštění závazných úspor, atd.), ale díky nim bylo údajně pouze Maďarsko proti. Ještě štěstí, že rozhodování se na základě legislativy řídilo většinovým principem, a ne jednomyslností. Myslím, že cena za Maďarský hlas, zvláště poté, co před pár dny tamní ministr vyjednával v Kremlu dodávku plynu s ministrem Lavrovem, by byla neúnosná.
Samozřejmě, není to dokonalá dohoda. Mnoho zemí stále věří, že "problém nebude" a nebo, že "ony si s ním poradí", ale i tak je dosažená míra solidarity opravdu velká. Šetřit mají začít všichni a hned a pokud se situace zhorší, stane se tak povinností.
Kreml radost nemá, a proto nás zřejmě další týdny a měsíce čeká presidentem Putinem řízená nejistota "dodávek - nedodávek". Tento stav moc nevítám. Povede k pomalejšímu plnění zásobníků, příjmům (i když ne zásadním) pro Kreml a prostor pro Rusko získat na svou stranu, kromě Budapešti, další hlavní města.
To, co se povedlo českému předsednictví, jistě za pomoci dobré práce diplomatů a hlavně kvalitního návrhu Komise, je úspěch hodný ocenění. Jen mne moc mrzí, jak kontrastuje naše pochopení role EU v této krizi s naší snahou přimět lidi a podniky (samozřejmě též a v prvé řadě stát) k úsporám energií. Zde se neděje skoro nic, a je to obrovská a hlavně zbytečná, chyba...
Zdroj ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV