Paroubek: Hradba, protekcionismus a další hlouposti

28.01.2017 9:17 | Zprávy

Prezident Trump začal opravdu zostra. Dělá vše nejen proto, aby co nejrychleji zničil co nejvíce z politického odkazu prezidenta B. Obamy, ale také pro to, aby USA v některých ohledech vrátil do izolacionistického a ultraliberálního pojetí americké politiky 20. let 20. století.

Paroubek: Hradba, protekcionismus a další hlouposti
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Prezident B. Obama a jeho ministr financí Geithner a tým jejich poradců uplatnili v boji proti bankovní a finanční krizi v USA v letech 2008 – 2009, poučení z Velké hospodářské krize 20.a 30.let. A to tak, že dokázali rozsáhlými státními zásahy zachránit americkou ekonomiku a vlastně i americký kapitalismus. Někdo by řekl, že je škoda, že kapitalismus v USA neshořel. Ale představa, že by něco shořelo, a s tím i úspory lidí, jejich kariéry, jejich osudy, mě jímá hrůzou. Takže každý soudný člověk musí být vděčen za to, že se za Obamy v USA povedlo zabránit tomu nejhoršímu.

Američtí prezidenti 20. let 20. století, Coolidge a Hoover, nedělali nic pro to, aby zasahovali do ekonomiky. Hoover po pádu americké burzy v závěru října roku 1929 nedělal prostě nic. Jen zavedl vyšší cla na dovoz, čímž problémy USA přenesl na výrobce z jiných států. A světová ekonomika se zhroutila (vč. té československé). Americký prezident Trump dnes vyhrožuje vysokými dovozními cly (35% např. na aut) na dovoz zboží.

A spolu se svými ministry popírá vliv globálního oteplování. Prezident Trump znovu otevřel dveře výstavbě dvou kontroverzních ropovodů.... Zdá se prostě, že se v USA k moci dostala skupina mimoňů.

A to i přes to, že v řadě směrů tito lidé zřejmě uvažuji velmi prakticky. Koneckonců byznys jim šel skvěle a ve vládě je zřejmě "nejchudším" ministrem ministr financí Mnuchin, jenž má jmění v přepočtu přesahující miliardu korun.

D. Trump také oznámil, že přehodnotí dohodu o volném obchodu NATFA s Kanadou a Mexikem. Pokud se tak stane, bude to znamenat tvrdý úder mexické ekonomice, jedenácté největší ekonomice světa, jejíž export je z 80 % závislý na americkém trhu. Je to prostě neodpovědnost, která může vést až k destabilizaci země na jižních hranicích USA, a to s řadou negativních důsledků, kterou by to mohlo přinést. A jedním pozitivním: Mexiko začne úžeji spolupracovat se zeměmi Latinské Ameriky, především s těmi největšími, tedy Brazílií a Argentinou.

To bude znamenat další pokles vlivu USA na Latinskou Ameriku. Tento vliv, konec konců, poklesne už tím, že se USA nezúčastní transpacifiské spolupráce dvanácti zemí na pobřeží Tichého oceánu, takže de facto vydávají tyto země většímu hospodářskému i politickému vlivu Číny, která bude přirozeným gravitačním polem pro ekonomiky těchto států. Snad s jedinou výjimkou Japonska, které stále zůstává třetí nejsilnější (a svébytnou) ekonomikou světa a které si nepochybně udrží dobré obchodní vztahy s USA a nově také s Ruskem.

Zdá se prostě, že nový americký prezident nedomýšlí vždy plně důsledky toho, jaké dopady vyvolá jeden konkrétní krok ve třetím, čtvrtém či pátém následujícím tahu.

Zeď na mexických hranicích je představa opravdu děsuplná, a jak to vyjádřil nový americký ministr vnitřní bezpečnosti, není možné mít hranici hlídanou „jen“ touto zdí… Zřejmě reálné odhady nákladů na výstavbu zdi přitom dosahují částky 18 miliard dolarů. Pokud Trump slibuje, že to zaplatí Mexičané, je to ztráta soudnosti. Neumím si představit mexického prezidenta, který by bez rizika revoluce ve vlastní zemi mexickému lidu sdělil takovou zprávu.

Zpráva z dnešního odpoledne vkládá Trumpovi do úst, že prý se měl vyjádřit, aby mexický prezident snad ani nejezdil na státní návštěvu Spojených států, pokud nechce přijet, aby současně vyhlásil souhlas s financováním výstavby zdi na americkomexické hranici. To je prostě komický zásah D. Trumpa do mezinárodních vztahů, které Spojené státy nedělaly ani v době, kdy se jejich politika dala nazvat politikou silného klacku, tedy začátkem 20. století. Pokud to nebyl vtip, špatný vtip, tak to jistě jen dále oslabí pozici USA v Latinské Americe a vlastně zcela zmaří úsilí, které pro zlepšení vztahů Spojených států a Latinské Ameriky vykonal B. Obama.+

Některé kroky amerického prezidenta tedy vzbuzují velké otazníky. Nicméně svět v příštím týdnu očekává Trumpův ekonomický plán, který snad naopak přinese nové povzbuzující zprávy, tak jak je očekávají světové finanční trhy. Nyní rostou burzy v USA, v Německu i v Japonsku.

Pokud ovšem tyto příznivé zprávy od D.Trumpa nepřijdou, budou investoři stejně rychle, jako nyní počítají zisky na burzách, počítat ztráty.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Rozdělování financí v EU

I z evropských peněz se totiž platí organizace, která pomáhá teroristům ukrývat izraelská rukojmí.... To tvrdíte vy. Jestli to je nebo není pravda nevím, ale jsem přesvědčen, že EU dost často plýtvá našimi penězi a podporuje různé pochybné neziskovky, organizace apod. Zajímalo kdo a jak přesně rozh...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

David (SPD): Vance uvádí největší hrozbu pro Evropu

16:02 David (SPD): Vance uvádí největší hrozbu pro Evropu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k ústupu Evropy od jejích základních hodnot