V Hospodářském výboru EP jsem představil náš návrh, který by měl změnit pravidla na internetu. Tak, aby odpovídala potřebám dvacátých let 21. století.
Evropská komise představila svůj pohled a můj úkol jakožto člověka zodpovědného za tento text v našem výboru bylo udělat z něj návrh, který posune internetová pravidla hry do reality dnešního světa. Připravil jsem komplexní návrh, ke kterému teď budeme s kolegy z dalších stran vyjednávat úpravy a kompromisy.
Takže, co konkrétně navrhuji? Chci, aby velké internetové firmy (např. Google, Facebook atd.) musely jednat transparentně a musely skutečně soutěžit na trhu. Jak toho dosáhnout? Je nutné otevřít trh a nechat bujet zdravou konkurenci pro giganty. Toho docílíme pomocí interoperability: velké internetové firmy budou muset fungovat tak, aby se na ně mohly napojit další platformy - stejně jako dnešní mailový standard umožňuje posílání zpráv mezi různými mailovými klienty, stejně tak by mělo být možné poslat pohodlně zprávu z nové aplikace na Facebook. To umožní vstoupit na trh i menším hráčům a ztíží obrům budování vlastních zazděných zahrad. Dokud totiž budou mít velcí hráči monopol, budou prohrávat i inovace nebo třeba bezpečí vašich dat - pro monopoly je snazší si vynucovat, co se jim zrovna zachce.
Ochrana základních práv uživatelů je další velká věc. V tuto chvíli fungují velké internetové platformy jako žalobce, soudce a popravčí v jednom. To musíme změnit. I z hlediska ochrany svobody slova musíme zařídit odvolatelnost vůči takovým rozhodnutím a jejich přezkoumatelnost, protože třeba sociální sítě už dávno nejsou jenom nějaký soukromý podnik, ale klíčová místa veřejné komunikace - a tam by náhodné mazání, navíc třeba jen pomocí robotů bez lidského dohledu, skutečně nemělo fungovat. Nad mazáním obsahu musí být vždy lidský dohled a pokud budou práva uživatele nějakým způsobem poškozena, bude možné se domoci i kompenzace od dané firmy. Samozřejmě jsme také přidali co nejvíce výjimek a ulehčení pro menší firmy - ty nejtěžší povinnosti čekají až ty společnosti, které užívá 10 a více procent obyvatel Evropy.
Na dokončení návrhu nám už nezbývá moc času, ale věřím, že tohle dotáhneme do konce. Pokud má internet zůstat svobodný, musí na něm fungovat skutečná tržní soutěž a ochrana základních práv, ne zvůle pár megakorporací.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marian Dancso - profil