Peksa (Piráti): Boj rozhodně neskončil a jednání budou tvrdá

27.02.2021 21:29 | Zprávy

Zlom v boji za daňovou spravedlnost: Rada podpořila větší transparentnost, přesnější data a lepší vymahatelnost.

Peksa (Piráti): Boj rozhodně neskončil a jednání budou tvrdá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Mikuláš Peksa

Včerejší jednání Rady Evropské unie pro konkurenceschopnost (COMPET) přineslo zásadní průlom v boji za transparentnost v daňových záležitostech. Rada přijala návrh vykazování zisků podle jednotlivých států, tzv. public Country-by-Country Reporting (pCBCR). Ten ukládá nadnárodním společnostem s obratem nad určitou částku povinnost veřejně sdílet účetní údaje pro každou zemi zvlášť.

Podle pirátského europoslance Mikuláše Peksy, který se tématu věnuje jako člen Výboru pro ekonomické měnové záležitosti (ECON) a Podvy´boru pro danˇove´ za´lezˇitosti (FISC), je přijetí jednotného přístupu zcela zásadním krokem ve snaze čelit daňovým únikům. ,,Jedná se historický průlom – boj rozhodně neskončil a jednání budou tvrdé, ale portugalské předsednictví posunulo věc nejdál za dlouhých pět let. Je co slavit,“ říká Peksa.

Mikuláš Peksa stojí v centru nedávné iniciativy www.spravedlivedane.cz. Ta například informuje veřejnost o tom, že kvůli daňovým únikům do daňových rájů Česká republika ročně přichází až o 10 miliard.

,,Momentálně bude nejdůležitějším úkolem vyjednavačů nespadnout do pasti snadných kompromisů a úprav, jež by efektivitu nařízení značně omezily – jmenovitě jeho územní působnost nebo desítky výjimek,“ předestírá Peksa. Návrh podpořila jasná většina států. Proti se postavily hlavně daňové ráje jako Lucembursko, Irsko, Kypr a Malta. A s několika formalistickými argumenty i Česko.

,,Obávám se, že dlouhodobá snaha zařadit pCBCR do Českem preferovaného ECOFIN by měla jediný účel – tam stačí jediný stát a může vetovat, což je samozřejmě velmi výhodné pro daňové ráje. Že si za tímto stojí Česko i ve chvíli, kdy jasná většina věc skutečně vnímá v gesci COMPET je nesmyslný odpor proti řešení daňových úniků. Předseda vlády by měl dobře vysvětlit, proč stojí proti férovým daním. Daňové úniky stojí Česko příliš mnoho peněz ročně, rozhodně víc než si teď můžeme dovolit,“ uzavírá Peksa.

Návrh teď musí ještě projít trialogem, po schválení ho členské státy ho budou muset převézt do národní legislativy do dvou let.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Jurečka: Digitální systém zaměstnanosti běží přesně tak, jak má

22:31 Ministr Jurečka: Digitální systém zaměstnanosti běží přesně tak, jak má

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Digitálnímu systému zaměstnanosti.