„Cílem je zafinancovat rychlý vývoj, který povede ke vzniku alternativních testovacích metod. Pomoci by mohl například program Horizont EU. Je jasné, že po nějakou dobu ještě bude potřeba využívat zvířata, například nyní při vývoji vakcín to bylo doslova nutné k zastavení celosvětové pandemie. Nicméně tyto pokus musí probíhat za kvalitních podmínek, které budou minimalizovat bolest, strach a utrpení zvířat,“ říká europoslanec Mikuláš Peksa.
„Zneužívání zvířat pro výzkum a testování nepatří do moderní společnosti, která si zakládá na tom, že pečuje o svou faunu a flóru. V Evropském parlamentu jsme podpořili zákaz testování a výzkumu na zvířatech. Není to nic, co by ohrozilo rychlost vývoje – postupy testování vědeckým vývojem vylepšíme a nahradíme tak, aby už žádná zvířata při pokusech netrpěla,“ zdůrazňuje Peksa.
Podle statistik Evropského parlamentu bylo jenom v roce 2017 zaznamenáno 9,58 milionu případů testování na zvířatech. Hlavním účelem byl výzkum (69 %), následovaly pokusy, nezbytné pro splnění legislativních požadavků léků a chemických látek (23 %) a rutinní výroba (5 %). Testování kosmetických výrobků na zvířatech je v EU zakázáno od roku 2009.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV