Monopolní lobby nikdy neodpočívá, velké společnosti si nenechají ujít příležitost ke zvýšení tržního podílu a zisku například za pomoci nějaké mezinárodní dohody. Státy je pak s vidinou zlepšení hospodářské situace nadšeně schvalují, ale většinou je v tom nějaký háček.
Mezi prostředky, které korporacím pomáhají v dalším růstu na úkor ostatní společnosti, patří například „Ustanovení řešení investičních sporů (zkratka ISDS)“ a „Odstraňování netarifních překážek obchodu“.
V této chvíli mezi státy Evropské unie a Spojenými státy probíhají jednání o TTIP, neboli Transatlantickém obchodním partnerství. TTIP je bilaterální dohodou mezi Evropskou unií a Spojenými státy americkými, společně se svou sesterskou dohodou TPP ovlivní přibližně 50 % procent světové ekonomiky, 60 % světového HDP a 33 % celosvětového obchodu se zbožím.
Projednávání TTIP bylo zahájeno v červnu 2013, v květnu 2014 stále nejsou k dispozici dostatečné informace o jejím obsahu-a mnohdy je nemají ani úředníci a politici, kteří o něm budou rozhodovat.
Jednou z pochybných součástí smlouvy je úmluva o odstranění netarifních překážek. Za ony „překážky“ jsou považovány ústavní a zákonné normy, pravidla a regulace, které by (při chránění zájmu státu a občanů) mohly omezit rozsah hospodářské soutěže, která je zde definována jako nejvyšší, nezcizitelná základní svoboda. „Je to demontáž demokracie. Korporace by mohly žalovat státy v tajných arbitrážích, pokud by došlo ke změnám zákonů ve prospěch občanů, které by snížily zisky korporacím. Moc však musí zůstat v rukou zákonodárců, kteří jsou zvoleni občany,“ kritizuje připravovanou dohodu Marcel Kolaja, dvojka kandidátky Pirátské strany ve volbách do Evropského parlamentu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Česká pirátská strana