Piráti varují před zapojením čínských firem do kybernetické bezpečnosti státu

15.11.2024 11:05 | Monitoring

Sněmovna projednává zákon o kybernetické bezpečnosti. Podle nejčernějšího scénáře by měl přinést osekání pravomoci Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost a zároveň povolit, aby se na kritické infrastruktuře státu podílely čínské technologie. Piráti před tím varují.

Piráti varují před zapojením čínských firem do kybernetické bezpečnosti státu
Foto: Česká pirátská strana
Popisek: Česká pirátská strana, logo

„Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost varuje před firmou Huawei a ZTE už od roku 2018. Jejich technologie se možná finančně vyplatí, protože jsou kvůli dotacím čínské komunistické vlády levné, ale naše bezpečnost má vyšší cenu," říká místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová.

„Máme tady prokazatelné případy z Austrálie, Afriky nebo Velké Británie, které dosvědčují, že byly čínské technologie využity ke špionáži a odesílání dat na servery v Číně. Česká republika by měla rozhodně zabránit tomu, aby unikaly naše hovory, maily nebo dokonce kamerové záznamy. Soukromí je pro nás zásadní. Další problém jsou solární panely, z 90 procent čínského původu, které mohou být na dálku vypnuty, což by přetížilo vyvažovací síť a odpálilo trafostanice," doplňuje pirátský expert na bezpečnost a obranu Daniel Altman Galuszka.

Piráti navrhují, aby zákaz využívání nedůvěryhodných technologií a vydávání vyhlášky o regulovaných službách zůstal expertům z NÚKIB. Stejně tak Piráti doporučují, aby byl NÚKIB samostatnou autoritou pro vydání vyhlášky o bezpečnostních opatřeních. Zapojení dalších úřadů, které nedisponují expertními kapacitami, by procesy mohlo prodloužit či znemožnit, a rovněž by to bylo značně nehospodárné.

„Nedává smysl mít úřad plný expertů na danou problematiku, a poté mu sebrat pravomoci rozhodovat o věcech, ke kterým byl zřízen a na něž má know-how. V posledních dnech se objevily pokusy podat pozměňovací návrhy, které by k tomuto mohly vést. I proto upozorňujeme na toto téma," dodává Altman Galuszka.

„Ve světě stále složitějších zařízení, na která stále více spoléháme, je nezbytné mít přehled, jak jsou vyráběna, nebo kdo by je mohl pozměnit. To nám jasně ukázaly výbušné pagery v Libanonu, ale existuje mnohem více příkladů. Nebezpečí může přijít z mnoha směrů. V současnosti je vydáno varování NÚKIB před Huawei a ZTE, ale rizika se rychle proměňují. Spoustu technologií dodává třeba i Rusko. Musíme být flexibilní a umět efektivně řešit hrozby,” uzavírá Ondřej Profant, pirátský expert na kybernetické hrozby.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 8 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Premiér Fiala: Pane Babiši, dostudujte si to

13:02 Premiér Fiala: Pane Babiši, dostudujte si to

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k ceně másla.