Vážený pane velvyslanče, děkuji za Vaše pozvání,
uvědomil jsem si, že v řadách tehdejší sovětské armády, konkrétně v řadách sovětské pěchoty, podle údajů historiků bojovalo šedesát až osmdesát procent Ukrajinců, a právě tito vojáci osvobozovali moji vlast, tehdejší Československo, a mnozí z nich zde padli. Máme vůči nim dluh, a dluhy se mají splácet. Jsem rád, že Česká republika tento dluh splácí jak podporou dnes bojující Ukrajině, tak i přijetím uprchlíků před válkou.
Samozřejmě, že bych chtěl na Olšanských hřbitovech uctít i památku všech dalších národů a národností, kteří v řadách Rudé armády bojovali a padli. Smrt si nevybírá a naše poděkování by mělo patřit všem, kteří proti nacismu bojovali. Souhlasím s panem velvyslancem v tom, že po osvobození následovala zkušenost, kterou pan velvyslanec sice nezmínil, on mluvil pouze o mnichovské dohodě, ale pro moji generaci byla touto zkušeností sovětská okupace v roce 1968. Z tehdejších osvoboditelů se stali okupanti. Možná právě proto rozumíme tomu, co se v dnešní Ukrajině děje. Možná právě proto, že jsme to sami zažili jako akt agrese od těch, od koho jste to vůbec, ale vůbec nečekali, máme porozumění a solidaritu pro boj ukrajinského lidu.
Sláva Ukrajině.
Miloš Zeman
prezident republiky
Olšanské hřbitovy, 8. května 2022
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: PV