Richterová (Piráti): Trpět budou děti, které se ničím neprovinily

11.07.2021 19:38 | Komentář

Komentář na facebookovém profilu k důsledkům zákona 3x a dost

Richterová (Piráti): Trpět budou děti, které se ničím neprovinily
Foto: Česká pirátská strana
Popisek: Olga Richterová

Sněmovna schválila zákon, který místo řešení sociálních problémů a jejich příčin přímo v rodinách chce rodiny akorát trestat. Zákon přitom ani nerozlišuje, kdo pravidla poruší. Trest dopadne na celé rodiny včetně dětí, které za nic nemohou. Navíc umožňuje přísně trestat hned poprvé: je tam fikaně vložena možnost "jednou a dost"! Podle odborníků se tak jedná o jeden z nejasociálnějších zákonů za poslední roky. S Piráty a ČSSD jsme byli proti přijetí zákona. Jenže to bohužel nestačilo a byli jsme přehlasováni.

A co je vlastně nejproblematičtějším bodem zákona? Za opakovaný nebo i jednorázový přestupek se bude lidem při nezaplacení pokuty krátit podpora v bydlení a, pokud to nebude stačit, pak i částka na živobytí, která je aktuálně 4328 korun na průměrně tříčlennou domácnost na měsíc (jde o číslo z Informace o vyplacených dávkách za květen 2021). Zdánlivě to zní spravedlivě: ať lidé nesou odpovědnost za to, když poruší pravidla. V důsledku to ale vše ještě akorát zhorší. Vysvětleme si to na modelovém příkladu:

Rodiče například mají dvě menší děti a jedno v pubertě, které začne chodit za školu. Na základě toho budou potrestáni pokutou, která se při nezaplacení strhne z podpory v bydlení a na jídlo pro celou domácnost. V důsledku toho se ale zhorší jejich možnost péče o děti, nebo mohou dokonce přijít o bydlení. Ve chvíli, kdy rodiče přijdou o bydlení, je prakticky nemožné, aby mohli dál dostatečně pečovat o své děti. V důsledku tak hrozí, že o děti přijdou a ty půjdou do ústavní péče. Trpět tedy budou děti, které se ničím neprovinily.

Přitom s odbornou podporou mají rodiče šanci zvládnout i třeba složitější pubertu sourozence nebo nástrahy dnešního světa. Jde o to před problémy nezavírat oči, ale také vědět, že ztráta bydlení je prostě ten nejhorší možný scénář. Přitom ty cesty, které jsou nejen lidštější, ale v důsledku i levnější pro stát, existují. Je třeba řešit v rodinách především prevenci. Díky kvalitní sociální a komunitní práci je možné hasit problémy dřív, než se nezvladatelně rozhoří. Trestání celých rodin včetně dětí a jejich vylučování ze společnosti je krokem zpět a obrovskou chybou. Konkrétní pozitivní výsledky mají kraje, které významně podporují právě práci s rodinami - třeba organizace SOS dětské vesničky takovým pracovníkům říká SOS záchranáři (rodin a dětí), v Pardubickém kraji zase skvělou práci odvádí např. Amalthea. Pojďme se zkrátka zaměřit na takové recepty, které fungují.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdechovský (KDU-ČSL): Migrantům je třeba nastavit jasná pravidla a povinnosti

8:05 Zdechovský (KDU-ČSL): Migrantům je třeba nastavit jasná pravidla a povinnosti

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k řešení problémů s ilegálními migranty, přicházející…