Staročeské pořekadlo by se dalo použít na současný stav v sociálních službách. Minimální mzda v česku na důstojný život nestačí a lidé, kterých se situace týká, často musí mít druhé zaměstnání. Včera 25. července proběhla již druhá debata s názvem SOCDEM na rozcestí, kde zazněla témata jako starobní důchody, sociální služby nebo právě již zmíněné férové a moderní pracovní podmínky.
reklama
V úvodním slovu k tématu předseda SOCDEM Michal Šmarda připomenul historickou úlohu: „Dobré pracovní podmínky jsou tím nejdůležitějším, co musí prosazovat Sociální demokracie. Proto historicky vznikla a je to něco, za co stojí o to se porvat.“
Vladimír Špidla, bývalý předseda vlády a evropský komisař pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti uvedl, že vidí možnost zlepšení: „Na pracovním trhu by se zvedla zaměstnanost, pokud by se zvedly mzdy.“
Lidem se vyplatí pracovat ve chvíli, kdy jsou za to uspokojivě finančně ohodnoceni. S úbytkem nezaměstnanosti by se snížil počet lidí v ČR, kteří pobírají sociální dávky. Špidla dále dodal: „Zásadní je otevírat prostor pro odbory, a to nejen na úrovni podnikové, ale zejména na úrovni oborové. Dále je podstatné snížit pracovní dobu na minimálně na 35 hodin v týdnu. Veškeré věci jako práce v noci a přesčasy musí být velmi výrazně zvýhodněny.“
Místopředsedkyně SOCDEM Daniela Ostrá trefně vystihla, že Češi mají pořekadlo „Bez práce nejsou koláče“, ale v posledních letech je to spíše „Bez dvou prací nejsou koláče.“ A dále dodala: „Ještě o té absurditě české republiky hovoří jedna věc. Lidé, kteří pracují na úřadech práce, sami mají nárok na sociální dávky. To také něco vypovídá o státě, jako takovém.“
Podle Michala Šmardy se liší přístup státu k zaměstnavateli od ostatních zemí: „To, co tady chceme po zaměstnavateli, aby vyřešil on, v Dánsku za něj řeší stát. Zaměstnavatel si vyššími daněmi financuje, že tuto jeho odpovědnost na sebe přebírá stát. Do českých podmínek je to těžko přenositelné, protože v česku se v 90. letech vypracoval narativ, že daně jsou trest a když stát vybírá vyšší daně, tak okrádá podnikatele.“
Podle Jakuba Kovařík, který byl hostem debaty za hnutí Budoucnost, je řešení ve flexibilním trhu práce: „Za mě, pokud chceme více flexibilní trh práce, tak ti lidé musí mít nějakou záchrannou síť. A to můžou být buď osobní úspory, ale jak chcete dělat úspory s těmi platy, které tady máme? Ta druhá možnost je, že bude zajímavá podpora v nezaměstnanosti. Flexibilní trh práce neznamená, že nejistotu přeneseme na zaměstnance, ale naopak, že na něj přeneseme tu jistotu a dáme mu prostor pro to, aby se vzdělal v činnosti, která ho zajímá a je na trhu práce uplatnitelná.“
Sociální demokraté jsou si vědomi, že lidé se dnes již nezískávají slovy a programem, ale je potřeba za požadavky krok za krokem bojovat, abychom společně dosáhli cíle.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.
reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.