SOCDEM: Bez dvou prací nejsou koláče

29.07.2024 16:25 | Tisková zpráva

Staročeské pořekadlo by se dalo použít na současný stav v sociálních službách. Minimální mzda v česku na důstojný život nestačí a lidé, kterých se situace týká, často musí mít druhé zaměstnání. Včera 25. července proběhla již druhá debata s názvem SOCDEM na rozcestí, kde zazněla témata jako starobní důchody, sociální služby nebo právě již zmíněné férové a moderní pracovní podmínky.

SOCDEM: Bez dvou prací nejsou koláče
Foto: SOCDEM
Popisek: SOCDEM - logo

V úvodním slovu k tématu předseda SOCDEM Michal Šmarda připomenul historickou úlohu: „Dobré pracovní podmínky jsou tím nejdůležitějším, co musí prosazovat Sociální demokracie. Proto historicky vznikla a je to něco, za co stojí o to se porvat.“
 
Vladimír Špidla, bývalý předseda vlády a evropský komisař pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti uvedl, že vidí možnost zlepšení: „Na pracovním trhu by se zvedla zaměstnanost, pokud by se zvedly mzdy.“
 
Lidem se vyplatí pracovat ve chvíli, kdy jsou za to uspokojivě finančně ohodnoceni. S úbytkem nezaměstnanosti by se snížil počet lidí v ČR, kteří pobírají sociální dávky. Špidla dále dodal: „Zásadní je otevírat prostor pro odbory, a to nejen na úrovni podnikové, ale zejména na úrovni oborové. Dále je podstatné snížit pracovní dobu na minimálně na 35 hodin v týdnu. Veškeré věci jako práce v noci a přesčasy musí být velmi výrazně zvýhodněny.“
 
Místopředsedkyně SOCDEM Daniela Ostrá trefně vystihla, že Češi mají pořekadlo „Bez práce nejsou koláče“, ale v posledních letech je to spíše „Bez dvou prací nejsou koláče.“ A dále dodala: „Ještě o té absurditě české republiky hovoří jedna věc. Lidé, kteří pracují na úřadech práce, sami mají nárok na sociální dávky. To také něco vypovídá o státě, jako takovém.“
 
Podle Michala Šmardy se liší přístup státu k zaměstnavateli od ostatních zemí: „To, co tady chceme po zaměstnavateli, aby vyřešil on, v Dánsku za něj řeší stát. Zaměstnavatel si vyššími daněmi financuje, že tuto jeho odpovědnost na sebe přebírá stát. Do českých podmínek je to těžko přenositelné, protože v česku se v 90. letech vypracoval narativ, že daně jsou trest a když stát vybírá vyšší daně, tak okrádá podnikatele.“
 
Podle Jakuba Kovařík, který byl hostem debaty za hnutí Budoucnost, je řešení ve flexibilním trhu práce: „Za mě, pokud chceme více flexibilní trh práce, tak ti lidé musí mít nějakou záchrannou síť. A to můžou být buď osobní úspory, ale jak chcete dělat úspory s těmi platy, které tady máme? Ta druhá možnost je, že bude zajímavá podpora v nezaměstnanosti. Flexibilní trh práce neznamená, že nejistotu přeneseme na zaměstnance, ale naopak, že na něj přeneseme tu jistotu a dáme mu prostor pro to, aby se vzdělal v činnosti, která ho zajímá a je na trhu práce uplatnitelná.“
 
Sociální demokraté jsou si vědomi, že lidé se dnes již nezískávají slovy a programem, ale je potřeba za požadavky krok za krokem bojovat, abychom společně dosáhli cíle.
 
 
Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Proč právě teď odvoláváte Bartoše?

Nevěřím, že je za tím fiasko s digitalizací stavebního řízení, kdyby ano, vyhodil byste ho už dřív. Proč tak najednou? A co pozitivního podle vás teď změní nový ministr? Vždyť než se zorientuje, bude problém narůstat a za rok jsou volby.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vondráček (Svobodní): Jejich úsměvům nejde věřit stejně jako jejich slibům

20:03 Vondráček (Svobodní): Jejich úsměvům nejde věřit stejně jako jejich slibům

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k oslavné povolební tiskové konferenci premiéra Fialy