Šarapatka: Jaké mají Američané důkazy proti Asadovi?

09.04.2017 14:51 | Zprávy

Americký prezident Trump razantně změnil svůj postoj k syrskému prezidentu Asadovi, když nařídil letecký útok na vládní leteckou základnu v západní části Sýrie jako odvetu na údajné použití chemických zbraní syrským režimem.

Šarapatka: Jaké mají Američané důkazy proti Asadovi?
Foto: archiv M. Šarapatka
Popisek: Ing. Mgr. Milan Šarapatka, Ph.D.

Ještě před pár dny se zdálo, že americká administrativa otočila svůj názor na dění v Sýrii a smířila se s pokračováním režimu Bašára Asada. To se ale zcela změnilo, když Spojené státy v noci na včerejšek  zaútočily na leteckou základnu na západě Sýrie v reakci na chemický útok ve městě Chán Šajchún v provincii Idlib. Jaké důkazy o Asadově vině mají Američané k dispozici? Na základě jakých informací rozhodl prezident Trump o bombardování?  Například těch, které CIA získala od syrské Al-Kaidy, která jako jediná v Idlibu operuje?

Stejnou situaci jsme přece již zažili, když na základě vylhané hrozby chemickými zbraněmi, zaútočili v roce 2003 Američané a jejich spojenci na Irák, aby svrhli režim Saddáma Husseina. Následně se ukázalo, že v Iráku žádné  chemické zbraně nebyly a  existovaly jen v hlavách a chimérách  válečných štváčů typu Tonyho Blaira a jemu podobných. Že přitom zahynuly statisíce nevinných lidí?  Že byly zničeny samotné základy iráckého státu a země se propadla do chaosu? A že se z tohoto chaosu zrodil největší současný nepřítel západní civilizace, Islámský stát? Co na tom!

Nevím, zda režim Bašára Asada zaútočil v Idlíbu chemickými zbraněmi nebo ne. Podle některých jiných  zdrojů se mohlo ale také  jednat o výbuch skladu nebo chemičky islamistů.  Jenom opravdu nechápu, proč by Asad, vítězící v Sýrii na všech frontách, měl zájem poštvat si chemickým útokem proti sobě celé světové společenství.  To se už spíše jedná o pokus vrátit Američany v Sýrii do hry poté co Trump i jeho ministr zahraničí Tillerson prohlásili, že sesazení Asada není americkou prioritou. Nebo chtěl někdo sabotovat probíhající konferenci OSN–EU, která  měla na programu také rekonstrukci Sýrie. Anebo do třetice chtěl někdo odvést pozornost od skutečnosti, že americká „koalice proti ISIS“ jen za březen pozabíjela v Iráku a Sýrii skoro 2000 civilistů a statisíce dalších vyhnala z jejich domovů. Vždy platí staré právnické „cui bono“? Kdo z toho má prospěch? Asad určitě ne! Takže po několika měsících mylných nadějí, že v Sýrii může být nastolen konečně  mír, nejspíše  budou umírat další tisíce nevinných. A utíkat další statisíce, do Evropy, ne do Ameriky!

Vyšetřování  chemického útoku ze strany OPCW (organizace pro zákaz chemických zbraní) ve spolupráci s Radou bezpečnosti OSN je ještě na samém začátku. Organizace se snaží získat vzorky z místa útoku.  Dle názoru některých  odborníků na otravné látky se  jednalo o otravu chlórem nikoli bojovým plynem sarinem, jak uváděla západní média. Některým našim válečnickým politikům však nejde o vyšetření zločinu a zjištění pravdy. Vidí rudě a mají o vině Asada již nyní jasno. Stačí zalistovat v novinách a pročíst weby. „Asad navázal na svoje zvěrstva z minulých let“ prohlásil Telička, „Diktátoři musí vidět , že demokratický svět na jejich válečné zločiny bude reagovat silou“, napsal  Pospíšil (oba europoslanci za ANO a TOP 09). A přidal se k nim  také třeba poslanec Gabal se svojí obehranou písničkou o nutnosti odvolání naší velvyslankyně Filipi z Damašku.

Ani s jedním z těchto prohlášení nesouhlasím. Zločin musí být nejprve prokázán a teprve poté může být potrestán, pánové Teličko a Pospíšile! A paní velvyslankyně Eva Filipi v Damašku koná obdivuhodnou, záslužnou práci pro naši i zemi i celé světové společenství. Je diplomatkou par excelence, které většina jiných diplomatů nesahá ani po kotníky, pane Gabale! 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Bylo ze strany ČSSD , SOCDEM , zrušeno Bohumínské usnesení ?

Dobrý den vážená paní europoslankyně K Konečná , zajímalo by mě , zda , kdy a kým bylo navrženo a případně zrušeno ze strany ČSSD , SOCEN , to jejich " moudré " , slavné , Bohumínské usnesení . Děkuji za odpověď a ať se Vám v osobním i politickém životě daří . E Dolejšová .

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kobza (SPD): Jak se také „dělají“ dějiny

10:23 Kobza (SPD): Jak se také „dělají“ dějiny

Komentář poslance Jiřího Kobzy (SPD) ke stavu současných evropských demokracií.