Seďa (ČSSD): Při modernizaci techniky je třeba postupovat obezřetně a efektivně

19.01.2017 18:01 | Zprávy

Vojenské akvizice jsou dlouhodobým problémem, protože nefunguje systém. A v poslední době se mi zdá, že se upřednostňuje utrácení peněz před zvyšováním schopností AČR a efektivitou.

Seďa (ČSSD): Při modernizaci techniky je třeba postupovat obezřetně a efektivně
Foto: archiv A. Seďa
Popisek: Bývalý poslanec Antonín Seďa (ČSSD)

Pan náměstek ministra obrany D.Koštoval, pod kterého spadají armádní akvizice správně uvedl, že modernizace zbrojních systémů nepočká. S tím lze souhlasit, ovšem při několika předpokladech. Tím prvním je soulad těchto armádních akvizic se schválenou Koncepcí výstavby AČR a s technickými požadavky armády. Protože to nejdůležitější je, zda a jak se zvýší schopnosti obranyschopnosti naší země. A tady nejsem přesvědčen, že změny priorit akvizic, které se dějí „za pochodu“, nesoulad s dříve schválenou koncepcí či neinformování Výboru pro obranu, odpovídají tomuto předpokladu.

Tím druhým je podpora českého a moravského obranného a bezpečnostního průmyslu. Narychlo měněné nákupy vojenské techniky neukazují na součinnost s AOBP, nenaplňují cíle strategie vyzbrojování a zejména dlouhodobého a střednědobého plánování v rezortu. Nehledě na potřebu zachovat vývojové a výrobní schopnosti našeho průmyslu.

Tím třetím předpokladem je transparentnost výběrového řízení a především zadání technických podmínek k nákupům vojenské techniky. Případ nákupu vrtulníků jasně ukazuje, že armáda či MO nemají jasno. Těch chyb v rámci akvizic je v poslední době hodně a ukazuje to na nefunkčnost nastaveného systému, což může mít za následek neefektivní vynakládání finančních prostředků. Mimo jiné na nefunkčnost systémů upozorňuje poslední zpráva NKÚ .

Čtvrtý předpoklad souvisí s účastí našich českých a moravských podniků a institucí na dodávkách zahraničních zbrojních systémů. Teď nehovořím o dodávkách jejich výrobků v rámci tendrů, ale o spolupráci a podílu našich firem na zahraničních dodávkách. Bylo zvykem požadovat přímé či nepřímé off sety či přímo výrobu výrobků v podnicích, zřizovanými ministerstvem obrany. A tato spolupráce odpovídala až 100% ceny zakázky. Nevšiml jsem si, že by dnes tyto podmínky figurovaly jako požadavek kontraktu. Ale je možné, že se mýlím, a že tato kooperace se použije.

Závěrem chci říci, že si pamatuji řadu opravdu nepovedených, předražených a málo efektivních nákupů vojenské techniky a poslední návrhy z pera ministerstva obrany se těmto nákupům velmi podobají. Zároveň chci upozornit, že pan ministr obrany nedodržuje stále platná usnesení garančního výboru, týkající se informování výboru o akvizicích MO nad 50 milionů korun či projednání navrhovaných změn rozpočtu v kapitole 307 ve výboru pro obranu ještě před projednáním ve Výboru rozpočtovém.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Rozdělování financí v EU

I z evropských peněz se totiž platí organizace, která pomáhá teroristům ukrývat izraelská rukojmí.... To tvrdíte vy. Jestli to je nebo není pravda nevím, ale jsem přesvědčen, že EU dost často plýtvá našimi penězi a podporuje různé pochybné neziskovky, organizace apod. Zajímalo kdo a jak přesně rozh...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Na rozdíl od Fialovy vlády chceme řešit důležité problémy občanů

8:05 Rozvoral (SPD): Na rozdíl od Fialovy vlády chceme řešit důležité problémy občanů

Současná vládní koalice, zastoupená svými poslanci ve Sněmovně, nechce řešit důležité věci a problém…