Vážený pane poslanče, vážený pane předsedající, vážené kolegyně, kolegové,
novela služebního zákona přináší jednu zásadní, ale opravdu zásadní změnu, a sice změna ve jmenování vedoucích státních úředníků z doby neurčité na dobu pětiletou. Ve světě, pokud vím, existují dvě základní koncepce. Jedna je taková, že při změně politické reprezentace se vlastně mění veškerá administrativa ve vrcholných místech. Tím jsou pověstné USA. Nový prezident, všechno se tam změní. Pak je druhá koncepce, jejíž představitel, aspoň jak já jsem ho tak vnímal, byla vždy Velká Británie, že tam se při změně politické reprezentace úředníci nemění vůbec. S tím, že jsou to profesionálové a dělají i pro politika nového, který má třeba opačný názor atd.
EU se v minulosti přiklonila k britskému názoru, to znamená k tomu, aby úředníci byli trvale jmenováni, aby tím byla zajištěna depolitizace v této sféře v tom smyslu, že budou sloužit za jakéhokoli režimu v daném státě. A vlastně byl činěn takový tlak na země EU, aby to přijaly také, směrnice atd. U nás se k tomu moc nechtělo, ale nakonec se k tomu přistoupilo. Bylo to v roce 2014, za vlády Bohuslava Sobotky. A když to bylo přijato, tak tam zároveň v zákoně bylo přijato, že vzniknou dva političtí náměstci. Asi proto, aby chudák ministr, když přijde po změně vlády na budovu ministerstva, aby tam měl aspoň nějaké spřízněné duše ve vrcholných pozicích, aby si tam ti úředníci, kteří třeba adorovali minulou vládu, nedělali, co chtějí, lidově řečeno, nebrzdili všechno možné, neměnili to a podobně. To byl důvod, proč byli zavedeni političtí náměstci. Omezeni počtem dva.
Velmi proti tomu v roce 2014 vystupoval prezident Zeman. Ale nejen on. Podle všech dobových dokumentů také opoziční ODS a TOP 09. Zásadně proti tomu. Nakonec ale došlo k dohodě stran, takže nakonec se přijal služební zákon tak, jak byl. A protože u nás to asi nefunguje, jak by to mělo fungovat v Británii, koneckonců pan předkladatel to tady říkal jasně, jak je to teď, že by všichni úředníci se přizpůsobili vždy novému vedení atd., tak to začalo hned haprovat.
Už Babišova vláda se snažila ten služební zákon ohnout a dostat tam nějak ty svoje úředníky, až se jim to tak nějak dařilo a podařilo. A nyní tedy dochází k této novele, že budou jmenováni vedoucí státních úředníků na pět let. Rovnou říkám, že toto já plně podporuji. Myslím si, že je to prostě správné, že má mít právo vládnoucí garnitura mít vrcholné státní úředníky na své straně plně. Není to tedy depolitizace, je to politizace, to si řekněme na rovinu, ale já to podporuji.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.