Senátor Holásek: Evidovali jsme pochybnosti o splnění podmínek pro stav legislativní nouze

10.02.2022 12:45

Projev na 20. schůzi Senátu 10. února 2022 k pandemickému zákonu

Senátor Holásek: Evidovali jsme pochybnosti o splnění podmínek pro stav legislativní nouze
Foto: senat.cz
Popisek: Jan Holásek

Vážený pane předsedo, vážený pane ministře, vážené kolegyně, vážení kolegové.

Byť už to tady na plénu stručně zaznělo, dovolte mi vás seznámit s usnesením ÚPV ve věci senátního tisku č. 198. ÚPV jej projednal na své 26. schůzi dne 9. února 2022, s tím, že po úvodním slově pana Radka Polcara, náměstka ministra zdravotnictví, po mé zpravodajské zprávě a po rozpravě výbor se rozhodl doporučit Senátu PČR projednávaný návrh zákona zamítnout, určil moji osobu zpravodajem výboru pro projednání této věci na schůzi Senátu a pověřil předsedu výboru, senátora Tomáše Goláně, aby předložil toto usnesení předsedovi Senátu PČR.

Já bych si v tomto momentě dovolil stručně okomentovat průběh diskuse na ÚPV, s tím, že asi podrobnější argumenty zazní v obecné rozpravě. Ta diskuse byla velmi obsažná, myslím si, že mohu stručně shrnout, že pozměňovací návrhy, které byly přijaty v Poslanecké sněmovně, byly vnímány pozitivně. Nicméně nadále ÚPV shledal potencionální problémy v návrhu novely zákona, jak, řekl bych, ústavně-právního, tak právního, jak procesní, tak hmotně-právní povahy.

Anketa

Měl by ombudsman Křeček skončit za výrok, že Romové si za svou bytovou situaci můžou sami?

0%
98%
hlasovalo: 34665 lidí

V oblasti procesní jsme evidovali pochybnosti stran splnění podmínek pro stav legislativní nouze, i s ohledem na obsah důvodové zprávy a vymezení stavu legislativní nouze v relevantní legislativě, v oblasti hmotně-právní potom jsme poukazovali zejména na ustanovení, které přikazuje karanténu i v případě antigenního testu a předchozího pobytu v rizikových zemích, bez toho, aby bylo jasné, zda to nakažení tady je či není, a vazbu tohoto ustanovení, zejména proporcionalitu a kompatibilitu, na Listinu základních práv a svobod, konkrétně na právo na svobodu volného pohybu fyzických osob.

Diskutována také byla funkčnost některých ustanovení, zejména možnost nařizování karantény jiným prostředkem komunikace na dálku, prostřednictvím zprávy SMS, a rovněž proporcionalita, i po tom snížení, ke kterému došlo v Poslanecké sněmovně. Takže my jsme byli v situaci, kdy jsme přemýšleli, zda tyto věci se snažit opravit nebo zamítnout.

Návrh zákona, i s ohledem na to časové hledisko, se vlastně všichni přítomní členové ústavně-právního výboru rozhodli doporučit zamítnutí návrhu zákona. Tak to bude všechno. Takže z mé strany dále v obecné rozpravě.

Děkuji.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ostrá (SOCDEM): Model hospodářského růstu na základě nízkých mezd se už dávno vyčerpal

14:17 Ostrá (SOCDEM): Model hospodářského růstu na základě nízkých mezd se už dávno vyčerpal

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výši mezd.