Ještě jednou dobrý den, vážený pane předsedo, pane vicepremiére, kolegové, kolegyně. V té obecné rozpravě si nejdřív dovolím ohlásit střet zájmů, protože jednak jsem ten, v jehož hlavě, kdo vlastně psal ten první návrh kdysi před 8, 10 lety tohoto zákona, jednak jsem ten, kdo může velmi pravděpodobně se stát i konzumentem, pokud zákon bude schválen, tak se můžu stát tím, kdo požádá o jaksi jeho plnění. Takže ohlašuji střet zájmů, nicméně domnívám se, že asi hlasovat smím. Hlasovat budu.
Jenom bych si vám dovolil říct, že skutečně, protože i kolem toho jsou nějaké spory, že členové výjezdových skupin a zdravotnického operačního střediska, což bývá diskutováno, proč zrovna operačního střediska, ale to jsou standardní záchranáři se vzděláním záchranářů, s povinností být vzděláni jako záchranáři ze zákona, jsou zdravotnickými pracovníky dle platné legislativy. Zdravotnická záchranná služba je zdravotnické zařízení. Proto jsme vůbec k návrhu tohoto zákona sáhli, protože současně je zdravotnická záchranná služba ale i základní složkou integrovaného záchranného systému podle zákona č. 239/2000 Sb., o IZS a krizovém řízení.
Chci jenom říct, že skutečně pracovní nasazení a podmínky nasazení členů výjezdových skupin odpovídají plně podmínkám, ve kterých pracují ti ostatní složky integrovaného záchranného systému, tedy příslušníky HZS a Policie ČR.
Co se týká počtu zásahů, když se podíváme na roční statistiky, skutečně ti záchranáři zasahují násobně víckrát než všechny ty ostatní složky. Počet výjezdů zdravotnické záchranné služby se pohybuje dlouhodobě kolem 1 milionu výjezdů ročně, což je skutečně velký počet. Je to cca pětinásobek až třínásobek oproti těm ostatním složkám. Ale tím, že jsou právě standardní součástí zdravotního systému ČR, což tedy já osobně považuji za jediné správné, nikoli složkou ministerstva vnitra v režimu služebního poměru, nemají stejně jako ty ostatní složky, přestože pracují ve dne, v noci, v mrazu, jejich ordinací jsou zpravidla ulice nebo domácnosti, takže pracují skutečně v prostředí, které jim není vlastní, musí reagovat, tak jako ostatní složky, na všechno ostatní, tak nemají nárok na sociální výhody, jako je výsluha, lázeňské pobyty, rekondiční pobyty, tělocviky, prostě všechny ty, řekněme, sociální jistoty, jaké mají jednotky hasičského záchranného sboru nebo Policie ČR.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.