Urychlenému přijetí eura ale za hnutí Úsvit říkám zásadní NE!
A to ze zcela racionálních důvodů.Přijetím eura by došlo k další ztrátě suverenity České republiky, neboť měnová politika v eurozóně spadá do výlučné pravomoci EU, došlo by k zásadnímu znehodnocení úspor občanů České republiky, které by momentálně bylo umocněné devalvací české koruny na základě nedávného diskutabilního rozhodnutí ČNB, předpokládat lze také zdražování, jako tomu bylo v jiných zemích např. ve Španělsku.
Zásadním důvodem pro odmítnutí přijetí eura je fakt, že vstupem do eurozóny vyvstanou pro Českou republiku rozsáhlé finanční závazky vyplývající z Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), tedy ze záchranného fondu finanční pomoci špatně hospodařícím zemím eurozóny, tzv. eurovalu. Tyto finanční závazky mohou mít katastrofální dopad na stav veřejných financí, které jsou již tak dlouhodobě deficitní. Z vládního dokumentu „Vyhodnocení plnění maastrichtských konvergenčních kriterií“vyplývá, že by závazky České republiky mohly po přijetí eura činit až 350 mld. Kč (40 mld. Kč v bezprostředním peněžním vkladu a 310 mld. v ručení za nedobytné půjčky problémovým zemím). A to je nepřijatelné. O tom, že by extrémně zadlužené Řecko zázračně splatilo všechny půjčky od Evropské unie lze úspěšně pochybovat.
Vyjednavači České republiky v čele s Pavlem Teličkou bohužel nevyjednali v přístupové smlouvě k EU trvalou výjimku z povinnosti přijmout euro, jako učinily Dánsko a Spojené království. Inspirací pro rozhodnutí o případném přijetí euraje však případ Švédska.To při stejných závazcíchvyplývajících z přístupové smlouvy jako má Česká republika odmítlo přijetí eura na základě referenda a respektovalo vůli svých občanů.
O legitimním přijetí či nepřijetí euramohou posle názoru Úsvitu rozhodnout výhradně jen občané v referendu, nikoli omezená skupina politiků, kteří k takovému rozhodnutí nemají od občanů mandát.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Úsvit přímé demokracie