„Cílem návrhu je ochrana slušných pronajímatelů před méně slušnými nájemci nemovitostí, kteří nerespektují uplynutí nájemní doby a nemovitosti užívají dále, zdráhají se ji opustit. Návrhem tak dojde ke zkrácení, a především ke zjednodušení řízení před soudem,“ uvedl Pavel Staněk, místopředseda Mandátového a imunitního výboru, člen Ústavně-právního výboru a poslanec, který navázal: „Konkrétním krokem je takzvaný rozkaz k vyklizení. Samozřejmě, řízení se vztahuje pouze na případy, kdy mezi pronajímatelem a bývalým nájemcem existoval nájemní vztah, který už skončil.“
„Navrhujeme zavést nové opatření, které pomůže urychlit ochranu vlastnických práv pronajímatelů. Toto opatření umožní rychlé řešení situací, kdy bývalý nájemce neoprávněně užívá byt nebo dům. Jedná se o pozitivní krok pro majitele nemovitostí,“ uvedl ministr spravedlnosti Pavel Blažek.
Řízení se zahájí na návrh pronajímatele, který musí doložit, že:
Skutečně vlastní nemovitost. Postačí označení bytu či domu stejným způsobem jako v jiných řízeních o nemovitých věcech. Soud si vlastnictví zkontroluje v katastru nemovitostí.
Žalovaný (bývalý nájemce) nemá k užívání bytu nebo domu platný právní důvod. Pronajímatel musí doložit, že nájemní poměr zanikl (např. byla dána výpověď nájemní smlouvy, doba nájmu uplynula apod.), a toto tvrzení doložit písemnými důkazy, a to nájemní smlouvou a dále písemnými důkazy pro uplatnění příslušného výpovědního důvodu (např. výpisy z bankovního účtu, zaslané výzvy k plnění apod.).
Pronajímatel písemně vyzval žalovaného (bývalého nájemce) k vyklizení. Výzvu k vyklizení musí pronajímatel zaslat žalovanému nejméně 14 dnů před podáním žaloby soudu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV