„Podařilo se nám aktivizovat zhruba několik set dobrovolníků po celé republice. Jsem moc rád, že naši podporovatelé umějí přidat ruku k dílu a za to jim patří velký dík,“ říká lídr kandidátky Vít Jedlička.
Kontaktní týmy v ulicích, lídři letadlem do všech krajských měst
Koaliční volební noviny obsahují vše podstatné, s čím jdou Svobodní, Liberland a Radostné Česko do voleb. Shrnují základní programové teze, vysvětlují 5 základních reformních bodů, které chce koalice v EU prosadit, ale také popisují příběhy klíčových kandidátů a s nadsázkou a úsměvem testují znalosti voličů o EU. „Kdo si těch osm stran A3 přečte, bude mít jasno v tom, jakým způsobem chceme Unii reformovat a co uděláme, když se to nepodaří. Já je přečetl za 20 minut. Rozhodně nenudí,“ popisuje volební noviny dvojka kandidátky a předseda Svobodných Tomáš Pajonk. Dobrovolníci, kteří budou materiály rozdávat, jsou především členové Svobodných, jejich kamarádi a podporovatelé. V plánu je, že se kontaktní týmy alespoň jednou objeví v ulicích všech okresních měst a opakovaně v těch krajských. Kalendář kontaktní kampaně obsahuje více než stovku míst. Mimo dobrovolníků v ulicích se voliči po celé zemi potkají i s první trojkou kandidátky. Kvůli úspoře času budou lídři přesouvat letadlem Cirrus z volebního klipu pilotovaným trojkou kandidátky a předsedou Radostného Česka Boleslavem Buzkem. „Máme v plánu obletět podstatnou část krajských měst. Už se na to moc těším,“ říká Boleslav Buzek.
Návrat před Lisabon
Základním cílem koalice Svobodných, Liberlandu a Radostného Česka je zeštíhlení EU na úroveň zóny volného obchodu, pohybu pracovních sil a pohybu osob. „Tento požadavek není v rámci Evropy ojedinělý. Jsme přesvědčeni, že umíme sehnat dostatečnou podporu minimálně pro to, aby se tato diskuse v rámci Evropského parlamentu zahájila,“ říká dvojka kandidátky a předseda Svobodných Tomáš Pajonk. V případě úspěchu hodlají kandidáti koalice prosadit pět základních požadavků, bez nichž nedává členství v EU smysl. Je to:
- zrušení povinnosti přijmout euro
- zastavení centralizace imigrační a azylové imigrační politiky
- zásadní snížení množství byrokracie
- vrácení členským zemím právo veta v klíčových otázkách integrace
- změnu hlasovacího řádu pléna europarlamentu
Kandidující koalice upozorňuje také na ekonomickou nevýhodnost českého členství v EU. Až do roku 2024 je Česko především příjemce evropských peněz. Od roku 2024 se stane čistým plátcem. „Takto vypadá naše bilance pozitivní. Proč ale pravdivě nezapočítáváme i ztráty pro české firmy způsobené regulacemi EU? Podle propočtu Evropské komise stojí ročně regulace 4 % HDP. To je za dobu našeho členství v EU astronomických 2456 miliard korun, tedy 3x více, než kolik nám z EU na projekty přiteklo,“ počítává ekonomická pasiva a aktiva našeho členství v EU lídr Vít Jedlička. Pokud se EU nebude ochotná radikálně reformovat, je variantou české budoucnosti v Evropě stát se po vzoru Norska nebo Islandu členem Evropské sdružení volného obchodu EFTA. „Evropa je nejlepší místo k životu, ale bez diktátu EU. Je potřeba přestat strašit mýty, že pro Česko neexistuje jiná cesta. Nadále bychom v této variantě mohli v Evropě volně cestovat, pracovat i studovat a české zboží by se mohlo dále bez celních překážek prodávat v EU díky existenci Evropského hospodářského prostoru (EHP). Část škodlivých regulací bychom mohli eliminovat a v dalším kole uspořádat vztahy s EU podobně jako třeba Švýcarsko,“ vysvětluje předseda Svobodných Tomáš Pajonk.
Svobodní v minulých evropských volbách získali 5,24 % hlasů, což představovalo 79.540 hlasů a získali křeslo jednoho europoslance. V europarlamentu je reprezentoval původní předseda Petr Mach, kterého v roce 2017 nahradil Jiří Payne.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV