„Ústecký kraj obsazuje pravidelně poslední příčky žebříčku kvality života. Je to i kvůli krajským vládám, té současné i těm minulým. Náš kraj má přitom obrovský potenciál, chce ho jen využít,“ uvedl v této souvislosti lídr Michal Kučera. Zároveň dodal: Chceme v kraji udržet střední generaci a jejich děti, i to je součástí našeho plánu obnovy. Rád bych použil v nadsázce termín Marshallův poválečný plán obnovy, který pozvedl západoevropské země k prosperitě. Vím, že to taky dokážeme. Sever má na víc.“
Jedním z nejpalčivějších problémů Ústeckého kraje je podle TOP 09 doprava. A to jak přeprava zboží, tak osob. „Není normální, aby v 21. století nemohli studenti snadno dojíždět za studiem, lidé za zaměstnáním, kulturou, nebo sportem. Aby v regionu neexistovala rychlá, pohodlná a bezpečná dopravní síť,“ vyjmenovává Radim Bzura, zastupitel TOP 09 v Ústí nad Labem, kandidát na druhé pozici a dodává: „Aby se rozjela ekonomika, musí mít především po čem jezdit“. Podle Bzury je kromě propojení okrajových částí regionu s centrem potřeba rozšířit i přeshraniční dopravu do Saska, které nabízí řadu volných pracovních míst i potenciál pro další rozvoj. Bzura by rád regionální rozvoj podporoval i z pohledu využití Labe, které regionem protéká: „Chceme na největší českou řeku vrátit život – a to zejména v oblasti rekreace, turistiky a rybolovu.“
Podle ředitele společnosti Metalimpex Pavla Pastyříka z Bíliny, kandidáta s číslem 3, již Ústecký kraj dostatečně podpořil finančními dotacemi jak lokální průmyslové zóny, tak zahraniční investory. „Nyní je konečně načase podpořit také ty, kteří v našem kraji zůstanou i po vypršení výhod plynoucích z dotací a investičních pobídek. To znamená místní malé podniky a živnostníky.“
Jasnou představu má TOP 09 i v oblasti školství: „Ústecký kraj musí mít pravomoc a zároveň povinnost určovat, kolik učilišť, průmyslových škol a gymnázií region doopravdy potřebuje. Naše děti potřebují především umět jazyky, řemeslo a být schopni pracovat s počítačem,“ říká ředitel gymnázia Jateční v Ústí nad Labem a zároveň „čtyřka“ na kandidátce, Alfréd Dytrt. Podle něj je naopak nezbytné upravit nabídku oborů a škol, jejichž absolventi nenacházejí uplatnění, na které se nehlásí dostatečný počet uchazečů a které nemohou ekonomicky efektivně plnit svou funkci.
Na bolavá místa v problematice dopravy poukazuje i pátý kandidát, ekonom ze Žatce Jan Novotný, správně říká, že kraj musí využít svého potenciálu v podobě historických měst, národního parku, úrodné chmelařské a vinařské oblasti a řadu dalších historických i technických památek včetně tří aktuálních kandidátů na zapsání do seznamu UNESCO. „Využít takový potenciál ale jednoduše nejde bez kvalitního dopravního spojení významných bodů kraje a napojení na ostatní regiony prostřednictvím dálnice D7 a D8.“
Krajská TOP 09 první desítku obsadila dalšími kandidáty, kterými jsou lékař a primář ORL mostecké nemocnice Petr Najman, ředitel muzea v Roudnici nad Labem Martin Trefný, ředitel chomutovské základní školy Michal Vlach, ředitel děčínského muzea Milan Rosenkranc a advokátka Ilonoa Tajchnerová, která zároveň kandiduje na post senátorky v Ústí nad Labem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV