Pavel Telička se v úvodním projevu pozastavil nad relativně malou účastí, která je v rozporu s často zmiňovanou kritikou údajného nedostatku informací o vyjednávání dohody.
Koen Berden z institutu WTI při univerzitě v Bernu na konferenci představil dopadovou studii, kterou institut WTI vypracoval pro Americkou obchodní komoru (AmCham) při EU. Dohoda TTIP podle této studie povede ke snížení rozdílů mezi regulatorními systémy obou stran, nikoli ke snížení regulatorních standardů.
Přínosy TTIPu spočívají především ve snížení nákladů na vývoz a dovoz zboží a služeb mezi USA a EU. Z toho budou v EU těžit zejména malé a stření podniky, které se na celkovém vývozu do EU podílejí 29 procenty. Zjednodušení vývozu díky snížení nákladů povede také k poklesu cen, což se podle Koena Berdena bude v případě České republiky týkat zejména automobilového průmyslu.
Lucie Vonráčková z Ministerstva průmyslu a obchodu ve svém vystoupení zmínila některé příležitosti a rizika plynoucí z budoucí dohody. USA je podle ní pro ČR mnohem důležitějším obchodním partnerem a investorem, než co vyplývá ze statistik. Odstranění celní tarifů proto bude pro některé sektory velmi výhodné.
Pokud jde o rizika, Lucie Vondráčková uvedla, že dohoda nepovede ke snížení standardů a k odstranění zásady předběžné opatrnosti, kterou se řídí regulace v EU. TTIP podle ní také nezmění demokratické standardy a dohoda o řešení sporů mezi investorem a státem bude respektovat právo EU a členských států na regulace.
Expert na mezinárodní obchodní právo a hostující profesor na FSV UK Sherman Katz upozornil, že do letní přestávky ve vyjednávání se USA a EU budou zabývat méně komplikovanými otázkami. Problematika energetiky, ochrana investic a řešení sporů mezi investory a státem a spolupráci v regulatorní oblasti přijdou na řadu až později. Dohodu se však podle Shermana Katze v důsledku rozdílných názorů a prezidentských voleb v USA nepodaří uzavřít dříve než ve druhé polovině roku 2017.
Petr Havlík z Vídeňského institutu pro mezinárodní hospodářská srovnání prohlásil, že podle řady studií budou ekonomické dopady TTIPu převážně pozitivní, přesto ale na obou stranách paradoxně sílí opozice vůči dohodě.
V debatě došlo na řadu otázek včetně rozdílného stupně integrace mezi USA a EU a možných dopadů této skutečnosti na vzájemný obchod po uzavření dohody TTIP, institucionální krize EU, jednotlivých kapitol vyjednávání, atd.
Pavel Telička v závěrečném slově zdůraznil, že TTIP nebude stoprocentně výhodný pro všechny.
„Bude záležet na konkurenceschopnosti jednotlivých odvětví i členských států. TTIP bude založen na kompromisu, který musí být rozumný a přijatelný pro všechny členské státy EU. Jestliže se to podaří, musíme z dohody vytěžit maximum,“ uzavřel Pavel Telička.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Pozice ministra vnitra
Dobrý den pane Okamuro, Zajímalo by mě, kdybyste hypoteticky byl na pozici ministra vnitra, pod kterého také spadá Česká pošta, na co byste se zaměřil? Bylo by to na kvalitu této služby? Podle mě jde Česká pošta do pr... Nejen že za Rakušana došlo ke zhoršení dostupnosti a snížení počtu poboček, ale...
Další články z rubriky
22:31 Koten (SPD): Ukrajinští občané již nechtějí válčit a vojáci hromadně dezertují
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k válce na Ukrajině.
- 21:01 Maláčová (SOCDEM): Výpověď bez udání důvodu? Proč ODS a TOP 09 zase straší lidi
- 20:06 Senátorka Mračková Vildumetzová: Znovu, a lépe! Takhle ne!
- 19:03 Michálek (Piráti): Už dnes církve odmítají poskytovat policii informace
- 18:02 Nepil (ANO): Vláda chce hodit starostům na krk i špatně placené školní kuchařky
- 17:04 Ministr Stanjura: Věřím, že při volbách máme šanci být první na pásce