„Milovníci památek, turisté a návštěvníci Frýdlantského výběžku by si neměli nechat Klingerovo mauzoleum ujít. Sice se za ním vypraví téměř až na samou hranici s Polskem, ale určitě nebudou litovat,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Mauzoleum tvoří dvě podlaží. V podzemní části jsou uloženy ostatky Klingerovy rodiny. Nad hrobkou se nachází prostorná obřadní síň, která sloužila pro rozloučení se zesnulými.
Cenné na stavbě jsou zejména původní pískovcové obložení a vnější kamenická výzdoba. Autoři stavby se inspirovali vzory v italské architektuře: ve stejném stylu jsou postaveny i Villa Capra ve Vicenze či kostel Il Redentore v italských Benátkách.
Po druhé světové válce začala stavba stejně jako mnoho jiných památek v pohraničí chátrat a začalo se uvažovat i o její demolici. V roce 1993 byla nakonec zařazena na seznam kulturních památek a mezi lety 1995 až 2000 prošla důkladnou rekonstrukcí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV