Do soutěže se mohou přihlásit majitelé opravených staveb, které jsou významné z památkového, architektonického nebo urbanistického hlediska a dotvářejí prostředí, v němž se nalézají. Uzávěrka přihlášek je 10. ledna 2020.
„Ocenění za nejlepší projekt a obnovu památky na celostátní úrovni je skutečně prestižní. Nejde ani tak o výši odměny, protože částka je, s ohledem na vysoké náklady obnov, spíše symbolická. Získat toto ocenění v konkurenci z celé země hlavně znamená, že se jedná skutečně o špičkovou kvalitu provedené rekonstrukce,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Přihlásit lze například zámek, hrad, klášter, kostel, palác, radnici, divadlo, obytnou stavbu, charakteristickou část zástavby, brownfield, veřejný prostor či park. Soutěž je rozdělena do dvou kategorií: menší rekonstrukce do 2 milionů korun bez DPH a velké rekonstrukce, jejichž rozpočet tuto částku převýšil.
Soutěž je dvoukolová. V prvním kole rozhodne o vítězných projektech v kraji a postupu do druhého kola krajská sekce Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska s účastí zástupce Asociace krajů České republiky a Národního památkového ústavu. Ve druhém kole rozhoduje o vítězných objektech v soutěži celostátní komise složená ze zástupců těchto organizací.
Vítězové se mohou těšit na umělecké artefakty. V kategorii menších rekonstrukcí se s výhrou pojí odměna padesát tisíc korun, výherci kategorie velkých rekonstrukcí obdrží dvojnásobek. Ocenění a pět tisíc korun převezmou i krajští vítězové v každé kategorii.
Cenu vítězům předá předseda Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a zástupci partnerů na konferenci sdružení ve čtvrtek 26. března 2020 v Jihlavě.
Vloni v soutěži zvítězil v první kategorii hrad Lukov, ve druhé Dačického dům v Kutné Hoře.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV