„Všechny dokumenty, které jsme mohli vidět, byly přísně tajné a mohli jsme se s nimi seznámit až po odevzdání veškerých elektronických zařízení a ještě ve speciální prověřené místnosti. Tento postup byl zvolen z důvodu vysoké citlivosti celé kauzy. Podobně se postupuje třeba v případech vyšetřování interního hospodaření, při podezření na podvody některých evropských agentur nebo při kontrolách dotací v členských státech, kdy je zapojen i OLAF. Jsou to opatření proti úniku informací, protože se jedná o živé kauzy,“ informuje europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který je i vice-koordinátor kontrolního výboru.
Komise už dříve sdělila, že se podezřením na střet zájmů premiéra Babiše bude důkladně zabývat. V současné době by tak už měly být vyhodnoceny podklady, které Komisi zaslala nezisková organizace Transparency International ČR a také čeští Piráti. Jak už dříve potvrdil eurokomisař pro rozpočet Günter Oettinger, další vyšetřování se bude týkat různých programů z období 2007 – 2013 a také z těch pro roky 2014 – 2020.
„Bližší informace o závěrech bude Komise sdělovat v nejbližší možné době, v obecné rovině lze nyní konstatovat jen to, že kontrolu společně s Komisí provádí i několik generálních ředitelství, konkrétně třeba DG Agri nebo také DG Regio,“ doplňuje Zdechovský, který s odvoláním na zmiňovanou tajnost dokumentů nebude poskytovat žádné další podrobnosti.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV