Francouzský prezident Emmanuel Macron před nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu zveřejnil otevřený dopis všem občanům členských států EU, ve kterém vykreslil svou vizi Unie.
Nejvíce vášní a odporu vzbudil Macronův návrh na zbudování jakéhosi jednotného evropského azylového úřadu, který by patrně v oblasti migrační politiky a udělení či neudělení azylu rozhodoval plošně za všechny členy Evropské unie. Přitom právo rozhodovat o těchto záležitostech je pro většinu národních států jednou z nejzásadnějších suverénních pravomocí.
Jenže podle Emmanuela Macrona je nutná revize schengenského systému. To by prý spočívalo v tom, že každá země, která je členem schengenu, musí nejen přísně kontrolovat hranice, ale zároveň být solidární. A zmíněná solidarita podle něho tkví ve „společné azylové politice se společnými pravidly přijímání a odmítání“.
Francouzský prezident ovšem se svými nápady tvrdě narazil. Aspoň pokud jde o české politiky. Ještě před svým odletem do Washingtonu na Macronův dopis pro ParlamentníListy.cz obsáhle reagoval premiér Andrej Babiš. Současné Macronovo vystoupení je dle Babiše zcela mimo realitu a spíše souvisí s předvolební kampaní.
Návrh francouzské hlavy státu odmítá i první vicepremiér, ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček. “Česká republika bude trvat na zachování současného stavu, kdy je azylová politika v pravomoci jednotlivých národních států,” sdělil Hamáček serveru ParlamentníListy.cz.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka