Propadák knížete, agresivní Okamura, zlý Babiš, Bělobrádkovo překvapení. Výsledky Moravcovy důležité show

24.04.2014 6:47 | Zprávy

MEDIÁLNÍ HODNOCENÍ Česká televize si naplánovala na středeční večer debatu předsedů všech sedmi parlamentních stran a hnutí o deseti letech Česka v Evropské unii. Politologa Jana Bureše především zaujal racionální a statečný postoj šéfa KDU-ČSL Pavla Bělobrádka, neschopnost předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga formulovat zajímavé myšlenky a také podprahová věta Tomio Okamury o růžových svetrech bruselských úředníků.

 Propadák knížete, agresivní Okamura, zlý Babiš, Bělobrádkovo překvapení. Výsledky Moravcovy důležité show
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátor Václav Moravec

Debata předsedů sedmi parlamentních stran a hnutí k deseti letům Česka v Evropské unii se nakonec podle politologa Jana Bureše stala příležitostí oslovit prostřednictvím České televize voliče před blížícími se volbami do Evropského parlamentu. A právě Jan Bureš z Katedry politologie a humanitních studií Metropolitní univerzity Praha hodnotí, jak se to kterému z nich v průběhu živého vysílání na veřejnoprávní ČT24 povedlo.

Šlo o první televizní setkání všech předsedů parlamentních partají od sněmovních voleb. Debatu moderoval Václav Moravec. (Průběh debaty ZDE.)

U premiéra a předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky pozoroval politolog Bureš snahu jasně ukázat, že s nástupem jeho vlády přichází pozitivní obrat ve vztahu k Evropské unii a k evropské integraci. „Především si dával záležet na tom, že zdůrazňoval svoje vymezení vůči Topolánkově a Nečasově pravicové vládě. Kritizoval je za to, že nemluvily jednotným hlasem, že jednotlivé strany v té koalici měly odlišný názor na evropskou integraci, myslím tím ODS a TOP 09. A zároveň že tam byl ještě odlišný pohled prezidenta Klause,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Jan Bureš.

Premiér dává najevo, že je pro západní politiky seriózním partnerem

Premiér se prezentoval jednak tak, že jeho vláda je jednotná v pozitivním postoji vůči Evropské unii a že ve svých postojích dokáže přesvědčit i prezidenta Miloše Zemana. „To je přesně strategie, kterou Sobotka dnes vůči Zemanovi používá. To znamená, že chce sebrat vítr z plachet těm svým kritikům v rámci ČSSD, kteří argumentují tím, že politika Sobotky je úplně odlišná od politiky Zemana. Naopak tím chce dokázat, že se s prezidentem v zásadních otázkách shodují a že Zeman není nepřítel jeho osobně, jak to bylo prezentováno v předvolební kampani a těsně po volbách v tom takzvaném puči,“ míní politolog.

„Sobotka se snažil působit velmi racionálně a státnicky v tom smyslu, že jeho strana znamená jistou stabilitu v postoji k evropské integraci, že sociální demokracie nemá pochybnosti o tom základním, že je správné, že jsme členy Evropské unie. Připouští určité problémy a chyby, ale v zásadě vůbec nedává prostor pro názor, že ČSSD není jednotná v pohledu na evropskou integraci, byť to tak asi úplně není. A snaží se dávat najevo, že je i pro západní politiky seriózním partnerem a dává na to důraz v kontrastu s vládami Topolánka a Nečase,“ podotýká Jan Bureš.

Babišovy vesměs negativní výstupy

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš je konzistentní v tom, že pořád vystupuje jako opoziční politik. „Je sice ministrem financí a místopředsedou vlády, ale vystupuje pořád s tou samou rétorikou, že stále kritizuje většinu té stávající politické scény. Všechny jeho výstupy byly v podstatě negativní. Tvrdil, že žádné vlády nedokázaly využít potenciál členství v Evropské unii, zbabrali jsme předsednictví České republiky, padla vláda, byla tady ostuda s ProMoPro. Pak tam byla taková trochu populistická argumentace, že není třeba otvírat smlouvy, ale musíme řešit problémy, které trápí lidi,“ konstatuje politolog.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Schodek

Paní ministrině,tohle jste přece musela vědět dopředu,nejdříve přebytek a nyní znovu schodek,tohle přece nedělá zodpovědná vláda,hrajete s námi habaďůru a mnoho lidí už Vám nevěří a přibývají další,váš post bude mít na ministerstvu,jak tak předpokládám podle toho co se děje jepičí život,měla jste bý...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

95 tisíc pro první dámu: Ženy jsou drahé, padlo. Také slova o šlechtě a středověku

20:43 95 tisíc pro první dámu: Ženy jsou drahé, padlo. Také slova o šlechtě a středověku

Měla by manželka prezidenta Petra Pavla pobírat měsíčně téměř sto tisíc korun určených k reprezentac…