Ostře sledované líčení v kauze údajného uplácení uvnitř Věcí veřejných se přiblížilo do finále. Senát v čele se soudcem Janem Šottem v pátek rozhodne o vině či nevině poslanců Víta Bárty a Jaroslava Škárky. Zatímco státní zástupkyně Hana Vrbová navrhla obviněným podmíněné tresty, advokáti žádají zproštění obžaloby svých klientů a oba obžalovaní se cítí bez viny.
„Informace mám jen z toho, co zachytím v novinách nebo na internetu. Objektivně se dá rozsudek odhadnout velice těžko. Ale řekla bych, že usvědčující výpovědi nejsou příliš věrohodné a spíš bych očekávala zprošťující než odsuzující výrok. Ale stoprocentní odhad vám solidní advokát nedá právě proto, že nesleduje proces po celou dobu hlavního líčení a nemá všechny informace ze spisu jako soudce,“ říká pro ParlamentníListy.cz advokátka a bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.
Soudce i státní zástupkyně jsou pod tlakem
I podle pražského advokáta Borise Vršinského se dá rozhodnutí soudu odhadnout složitě. „Státní zástupkyně sama navrhla podmíněné tresty, čímž už soudu dala trochu náznak, jak by měl rozhodnout, byť on samozřejmě není vázán jejím návrhem. Ale je to pro něj dost směrodatné, co navrhuje státní zástupkyně jako zástupce státu,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz šéf Advokátní kanceláře JUDr. Borise Vršinského.
Advokát si myslí, že státní zástupkyně i soudce jsou pod velkým tlakem, minimálně psychickým. „Ten tlak je určitě obrovský vzhledem k tomu, že státní zástupce není nezávislý, protože podléhá ministru spravedlnosti. Je tady určitý nátlak na to, aby nedošlo s ohledem na jednání koalice, která se v úterý dohodla na pokračování vlády, k odsouzení obžalovaných, nebo minimálně bývalého ministra Bárty,“ upozorňuje Vršinský, nad čím mohou členové senátu během rozhodování také přemýšlet.
Zproštění by bylo vykročením z běžného rozhodovacího rámce
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník