Politici se většinou shodují, že největší přínos obou světců je v tom, že pomohli naší zemi zařadit se mezi křesťanské národy, podpořili českou státnost a nezávislost na Východofranské říši, rozšiřovali vzdělanost, kulturu, právo a slovanský jazyk i v liturgii.
„Díky věrozvěstům jsme přijali křesťanství. Včas jsme byli přijati do společenství křesťanských národů a byli tím ušetřeni osudu Polabských Slovanů. Cyrilo-metodějská tradice, pokud ji chápeme ve vší šíři jakožto odkaz, nám umožňuje, slovy Jana Pavla II. dýchat oběma plícemi křesťanství,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz vicepremiér, ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Ten tak narážel na to, že kmeny Polabských slovanů díky tlaku z Německa zanikly a byly germanizovány.
Možná by bez nich neexistoval český stát
Pro místopředsedu ODS a ministra obrany Alexandra Vondru znamená příchod obou světců veledůležitý moment v našich dějinách, konec pohanství a barbarství. „Přijetím křtu z rukou Metodějových učinila moravská a česká knížata zásadní civilizační krok pro formující se českou státnost,“ míní ministr.
Podle místopředsedy Poslanecké sněmovny a místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka má mise obou Soluňanů význam pro národní písemnictví a slovanskou liturgii.
„Mělo to obrovský význam pro budování vlastní kulturní základny a udržení vlastní identity ve vztahu k Východofranské říši. Tato etapa mohutně přispěla k samostatné roli pozdějšího českého knížectví a království ve střední Evropě a kdyby k tomu nedošlo, tak je otázka, jak by stát později vůbec obstál jako samostatná entita. Bez toho bychom se mnohem obtížněji odlišili od německého vlivu, který pomalu rostl. Byzantská říše, odkud přišli, byla v této době kulturně silnější, než západokřesťanský okruh. Byla to zcela zásadní událost pro budování kultury a národa a ten význam cyrilometodějské tradice nelze docenit. Úkol budovat důstojnou pozici v současné Evropě nadále trvá a je to pro nás příklad toho, že jsme byli schopni čerpat kulturní podněty a zároveň si budovat svou silnou kulturní a politickou pozici,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Zaorálek.
Poznání pravého Boha
Pro předsedu hnutí Starostové a nezávislí a předsedu poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petra Gazdíka představuje příchod obou bratří začátek vlastní slovanské liturgické tradice. „To je něco, co podle mého názoru svým významem přesahuje čistě náboženskou oblast a zásadním způsobem ovlivnilo naše kulturní směřování,“ sdělil Gazdík.
„Jejich přínosem je prostřednictvím přijetí křesťanství poznání pravého Boha a díky tomu vstup mezi státy tvořící civilizaci založené na úctě k člověku,“ míní senátor KDU-ČSL Jiří Čunek.
Místopředsedkyně poslaneckého klubu TOP 09 Jitka Chalánková cítí k Cyrilu a Metodějovi hlubokou úctu a vděčnost. „Evropa vyrostla na křesťanských kořenech. Bylo by dobré, kdyby je znovu objevila a dokázala hájit,“ míní poslankyně.
Podle prvního místopředsedy Senátu a kandidáta ODS na prezidenta Přemysla Sobotky je svátek Cyrila a Metoděje svátkem slovanské identity a svátkem počátku státnosti na našem území: „Cyril a Metoděj jsou spolupatrony křesťanské Evropy a stáli u počátků naší dnešní kulturní a hodnotové podstaty vycházející z křesťanství. V tomto smyslu považuji tento svátek za velmi významný.“
Pilíře státnosti, kultury, práva a náboženství
„Mám s tím spojeny počátky křesťanství u nás. Vedle přijetí víry i příchod kultury do našich zemí,“ uvedl člen poslaneckého klubu Věcí veřejných Josef Dobeš.
„Jako křesťan vnímám tento svátek jako připomínku významu věrozvěstů Cyrila a Metoděje v naší historii. Ovlivnili zásadním způsobem křesťanský život v naší zemi i šíření staroslověnského jazyka. Svátek určitě patří do našeho kalendáře,“ řekl redakci místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Václav Votava.
„Tento svátek je připomínkou věrozvěstů, kteří stáli u počátku naší státnosti a přinesli hodnoty vzdělanosti, víry a kultury,“ říká předsedkyně Suverenity Jana Bobošíková.
Dle názoru poslance ODS Jaroslava Plachého jsou svatí Cyril a Metoděj dvěma pilíři naší státnosti, kultury a našeho náboženského ukotvení v křesťanském světě na dobu více než tisíc let. „Díky nim jsme získali i první překlad Písma svatého, první psaný občanský zákoník, první církevní samosprávu. V roce 1985 při jubilejní pouti na Velehradě stáli sv. Cyril a Metoděj při první veřejné demonstraci proti komunistickému režimu na počátku naší svobody. Tito svatí bratři spojují všechny slovanské národy a Východní církev s její západní sestrou. Věřím, že náš národ na ně nikdy nezapomene. Jsou to kořeny, ze kterých národ čerpal po více než jedno milénium a já jsem přesvědčen, že to není milénium poslední,“ řekl redakci Plachý.
Ten má se svátek obou bratrů a světců spojenu i milou vzpomínku ze soukromého života. „V den jejich svátku jsem se seznámil se svou manželkou Marií. Takže svatí Cyril i Metoděj stojí i na prahu našeho společného života,“ prozradil poslanec.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík