Bez příchodu Cyrila a Metoděje bychom byli poněmčeni, říká Schwarzenberg

05.07.2012 16:15 | Zprávy

ParlamentníListy.cz oslovily politiky s dotazem, co pro ně znamená svátek slovanských věrozvěstů sv. Cyrila a sv. Metoděje a cyrilo-metodějská tradice.

Bez příchodu Cyrila a Metoděje bychom byli poněmčeni, říká Schwarzenberg
Foto: Martin Kovář
Popisek: Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg

Politici se většinou shodují, že největší přínos obou světců je v tom, že pomohli naší zemi zařadit se mezi křesťanské národy, podpořili českou státnost a nezávislost na Východofranské říši, rozšiřovali vzdělanost, kulturu, právo a slovanský jazyk i v liturgii.

„Díky věrozvěstům jsme přijali křesťanství. Včas jsme byli přijati do společenství křesťanských národů a byli tím ušetřeni osudu Polabských Slovanů. Cyrilo-metodějská tradice, pokud ji chápeme ve vší šíři jakožto odkaz, nám umožňuje, slovy Jana Pavla II. dýchat oběma plícemi křesťanství,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz vicepremiér, ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Ten tak narážel na to, že kmeny Polabských slovanů díky tlaku z Německa zanikly a byly germanizovány.

Možná by bez nich neexistoval český stát

Pro místopředsedu ODS a ministra obrany Alexandra Vondru znamená příchod obou světců veledůležitý moment v našich dějinách, konec pohanství a barbarství. „Přijetím křtu z rukou Metodějových učinila moravská a česká knížata zásadní civilizační krok pro formující se českou státnost,“ míní ministr.

Podle místopředsedy Poslanecké sněmovny a místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka má mise obou Soluňanů význam pro národní písemnictví a slovanskou liturgii.

„Mělo to obrovský význam pro budování vlastní kulturní základny a udržení vlastní identity ve vztahu k Východofranské říši. Tato etapa mohutně přispěla k samostatné roli pozdějšího českého knížectví a království ve střední Evropě a kdyby k tomu nedošlo, tak je otázka, jak by stát později vůbec obstál jako samostatná entita. Bez toho bychom se mnohem obtížněji odlišili od německého vlivu, který pomalu rostl. Byzantská říše, odkud přišli, byla v této době kulturně silnější, než západokřesťanský okruh. Byla to zcela zásadní událost pro budování kultury a národa a ten význam cyrilometodějské tradice nelze docenit. Úkol budovat důstojnou pozici v současné Evropě nadále trvá a je to pro nás příklad toho, že jsme byli schopni čerpat kulturní podněty a zároveň si budovat svou silnou kulturní a politickou pozici,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Zaorálek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Mgr. Martin Baxa byl položen dotaz

Hospodaření ČT

Prosadili jste zvýšení poplatků pro ČT a ČR. Jak ale vysvětlíte, že budeme platit víc, ale systém kontroly hospodaření jste ponechali tak jak je - tedy neprůhledný? Proč, když jde o veřejnou službu, z veřejných peněz, nemá veřejnost možnost nahlédnout do toho, jak se s jejich penězi nakládá? To vám ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymíráme, děti se nerodí. Politici by si klidně vzali příklad od Orbána

7:50 Vymíráme, děti se nerodí. Politici by si klidně vzali příklad od Orbána

Česko čelí nejhlubší demografické krizi v moderní historii. V roce 2024 se narodilo nejméně dětí od …