Slovenští sousedé o víkendu plošně na koronavirus otestovali více než tři miliony lidí. Nákaza se ovšem prokázala pouze u jednoho procenta z nich.
Lidé s negativním výsledkem obdrželi certifikát, se kterým mohou volně cestovat nebo nakupovat. Funguje de facto jako vstupenka do normálního života. Slovenský premiér Igor Matovič chce uspořádat i druhé kolo testování. Země též chystá na hranicích testovat na koronavirus přijíždějící.
Slovenská politická scéna kvůli tomu vře, spory panují i uvnitř tamní vládní koalice. Lídr opoziční strany SMER Robert Fico se do premiéra pustil pravděpodobně nejostřeji.
„Podívejte se na něj (na premiéra Matoviče, pozn. red.), prosím vás. Promiňte, nechci nikoho urážet, ale znáte tu pohádku, že císař je nahý. To dítě stojí, on se nahý producíruje a tvrdí, jaké má krásné šaty. Dítě řeklo, že císař je nahý. Premiér je psychopat! Už to konečně všichni říkejme otevřeně. Není to náš výmysl, ale obraz, který má v tomto státě. Běžně se to o něm na Slovensku říká. Nemáme důvod mu věřit. Neschopnost je totální,“ řekl Fico. Už předtím řekl, že Matovič podle něho porušuje ústavu, když v ulicích používá vojáky bez souhlasu prezidentky i parlamentu.
ParlamentníListy.cz se zeptaly v rámci ankety, zda by něco podobného mohlo proběhnout též u nás. Zajímal nás také názor, zda fakt, že na Slovensku je potvrzení o negativním testu jako vstupenka do normálního života, nezavání diktaturou.
Stručnou, ale zato výmluvou reakci na naše dotazy poslal redakci ParlamentníchListů.cz exministr zahraničí, čestný předseda TOP 09 a poslanec Karel Schwarzenberg. „Spíše se kloním k názoru, že tu je všude blázinec,“ uvedl.
„Myšlenka napodobit Slovensko je spíš černý humor – Slováci utratili miliony eur za plošné testování a výsledkem je, že fakticky těch 30 % pozitivních téměř jistě není a třetina negativních pravděpodobně negativní není, protože použité testy mají až 30procentní chybovost a slouží jen jako předběžný indikátor, po kterém musí následovat alespoň PCR test, který výsledek potvrdí. Navíc v České republice je zřejmě promořena až třetina obyvatel a další, zřejmě opět významná část se s virem potkala, ale není pozitivní, protože má vytvořenou imunitu díky předchozí infekci jinými koronaviry. Díky tomu máme dnes stavy, kdy maminka je pozitivní, táta a děti negativní, přestože si denně viry vyměňují,“ uvádí Tomio Okamura, místopředseda Sněmovny a šéf SPD.
Podle něho z toho plyne, že plošné testování je v naší zemi už zbytečné. „Je třeba cílit na ohrožené skupiny – seniory, personál sociálních a zdravotnických zařízení a na rizikové skupiny, které musíme chránit před každou nebezpečnou infekcí, podotýkám. Naopak více než 80 procent lidí, kterým nebezpečí nehrozí, bychom neměli omezovat, protože jen zhoršují schopnost systému chránit a léčit ty skutečně ohrožené, kterých je naštěstí jen méně než promile z populace. A hlavně – ty miliony za plošné testování všech občanů by nám chyběly jinde ve zdravotnictví, kde jsou třeba,“ dodal Okamura.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Radim Panenka