ČSSD objevila „plán“ na restituce církví: Nebude párovat absentující poslance

12.07.2012 14:38 | Zprávy

Jak to bude v pátek ve sněmovně s církevními restitucemi? Předseda poslanecké frakce ČSSD Jeroným Tejc načrtl dnes jakýsi scénář: Již žádné velké obstrukce, budeme chtít hlasování o odložení projednávání zákona na září, či říjen. A nebudeme přitom koaliční poslance vůbec šetřit, neboť žádné párování nebude! A když někdo ve sněmovně z koalice bude chybět, bude na dovolené, pravice tak bude mít smůlu, vzkázal Tejc vládním politikům.

ČSSD objevila „plán“ na restituce církví: Nebude párovat absentující poslance
Foto: Hans Štembera
Popisek: Den otevřených dveří ve sněmovně

Dovolená, nebo menší nemoc? Na to se v pátek nechce ČSSD v dolní parlamentní komoře vůbec ohlížet. Důvodem je to, že poslanci budou mít nejspíše na stolech opět hlasování a debatu o církevních restitucích a to již v páté etapě. Protože však zákon je ve třetím, tedy závěrečném čtení, socialisté se pokusí normu shodit ze stolu.

"Očekávám, že se v pátek můžeme dostat k hlasování," vysvětlil dnes na stranickém brífinku předseda poslanců ČSSD Jeroným Tejc. „Budeme navrhovat hlasování o přerušení bodu na září, či říjen. Párovat ale koaliční poslance nebudeme, jen v závažných případech, když budou lidé v nemocnici upoutáni na lůžko,“ řekl Tejc.

Také ukázal tabuli, kterou se oranžoví zítra na pomoc proti restitucím vyzbrojí. „134 miliard zaplatíme škrty a zvyšováním daní,“ stojí na ní.

Šéf poslanců ČSSD také připomenul, že někteří pravicoví zákonodárci – jako například Marek Benda z ODS - nesprávně vykládají výrok Ústavního soudu, neboť tvrdí, že se dá církvi to, co si ona sama vyžádala. „To ale není pravda. Ústavní soud jen rozhodl, že má být vydán církevní majetek zabaven po roce 1948 a rozhodně neřekl, že to má být majetek v této výši,“ poznamenal.

Pokud ale budou zítra církevní restituce schváleny, pak to levicový Senát vrátí do sněmovny pravděpodobně také až v září, a pak bude podle Tejce čas na přesvědčování koaličních poslanců aby se na ně mohli obracet i voliči. Většina veřejnosti je podle průzkumů totiž proti navržené podobě restitucí. Tejc také zdůraznil, že za postojem sociálních demokratů rozhodně nestojí blížící se krajské a senátní volby.

Celkem 17 církví a církevní uskupení by mělo dostat zpět majetek v hodnotě 75 miliard korun a finanční vyrovnání ve výši 59 miliard v následujících třiceti letech. K této částce by se ovšem připočítávala inflace. Stát by naopak církvím přestal hradit platy duchovních. Opozice ale zpochybňuje rozsah vydávaného majetku i výši náhrad, které chce ČSSD spolu s Věcmi veřejnými zrušit.

Naposledy měli restituce na stolech ve středu

Poslanci se k církevním restitucím dostali naposledy tuto středu hodinu před polednem.  O normě přitom předtím jednali v pátek 22. června. Ani tehdy ale neukončili schvalování zákona ve třetím, tedy závěrečném čtení. Důvodem byly obstrukce opozice.

Ve středu pak ve 13:00 hodin debatu opozičních poslanců přerušil předsedající schůze Lubomír Zaorálek (ČSSD), když se otázal debatujícího komunisty Miroslava Grebeníčka, zda souhlasí s tím, aby poslanci bod přerušili kvůli polední pauze. Protože komunista souhlasil, měli pak zákonodárci pauzu do 14.30 hodin. Tímto bodem ovšem již poté nepokračovali, neboť byl na programu jiný pevný bod a to žádost policie o vydání Vlasty Parkanové k trestnímu stíhání.

Církevní restituce jsou pro levici velmi spornou normou. Přijetí zákona chce tak proto opozice zbrzdit, jak jen to bude možné, což činila již v červnu. Tehdy na programu byly obstrukce a také rozhodovalo veto, které prosadily dva poslanecké kluby – ČSSD a KSČM - na hlasování o předloze po 14. hodině. O normě se tak logicky nemohlo hlasovat po tomto čase.

Sněmovna pak tento týden ale hlasy koalice prosadila to, že o zákonech v závěrečném schvalování se bude moci jednat každý jednací den do 21:00. Obvykle jsou pro ně vyčleněny středy a pátky od 09:00 do 14:00. Rozhodnutí se má týkat právě zákona o církevních restitucích.



Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

19:42 „Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

Šéf hnutí SPD Tomio Okamura ve čtvrtek ústně interpeloval premiéra Petra Fialu ohledně konkrétních k…