Pět tisíc korun stálo za to praporčíkovi z věznice Oráčov, aby vynesl fotografie vazebně zadrženého poslance Davida Ratha a jeho spoluobviněných, které následně prodal bulvárnímu deníku Blesk za tuto „směšnou částku“. Po týdnu se na něj a ještě jednoho pachatele přišlo. Už proti nim bylo také zahájeno trestní stíhání kvůli neoprávněnému přístupu k počítačovému systému a zneužití pravomoci úřední osoby.
Když se fotky v bulváru objevily, zareagoval z politiků prakticky jen předseda strany Národní socialisté – Levice 21. století Jiří Paroubek, zatímco jiní strážci etiky, morálky a ochrany soukromí zůstali v tomto případě pěkně zticha. Paroubek za skandál v resortu vyzval ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila k vyvození osobní odpovědnosti.
Ve funkci není ministr čtrnáct dnů
To, že se po týdnu na pachatele přišlo, podle předsedy NS-LEV 21 na oprávněnosti jeho výzvy nic nemění. „Když jsem se o to celé začal zajímat, tak jsem zjistil, že informační systém, jak je vybudován ve Vězeňské službě, takovéhle úniky umožňuje, a to je velmi špatné. Za to je pochopitelně odpovědný někdo ve Vězeňské službě. Zároveň ale při takovýchto skandálech, pokud k nim dojde v západní Evropě, běžně odstupuje ministr,“ říká pro ParlamentníLity.cz Jiří Paroubek.
Za dostatečné proto nepovažuje páteční odvolání náměstka generálního ředitele VS Lukáše Sobotky a předtím i ředitelky odboru informatiky Lenky Stupkové. „To jsou pracovníci, kteří nenesou politickou odpovědnost. Možná mohou za ten prostupný informační systém ve Vězeňské službě. Ale pan ministr tam není čtrnáct dní. Kdyby tam byl rok, tak bych si ještě říkal, že ten Augiášův chlív za rok ještě nemohl vymést, ale on už je tam šestým rokem, takže ve funkci to není žádný začátečník,“ nevidí předseda NS-LEV 21 pro Pospíšila žádnou polehčující okolnost.
Termín "chlív", konkrétně ve významu "až na samé hraně chlíva", použil Paroubek ve vyjádření pro ParlamentníListy.cz již minulý týden, kdy se fotografie v bulváru objevily.
Nebýt vystoupení ve sněmovně, bylo možná ticho po pěšině
Podle jeho názoru se ministrovi nic nedaří. „Počinaje plzeňskými právy, kde vystupoval jako velký borec a dopadlo to tak, že je dovedl k úplnému rozkladu, takže teď už to tam nedokáže dát nikdo dohromady. A tohle je také jeho morální a politická odpovědnost, což by v každé zemi západní Evropy bylo důvodem k rezignaci takového neschopného ministra,“ upozorňuje bývalý premiér.
„Nestačí, že se obviní nějaký čičmunda. Chudák, který je zdecimován dvěma nebo třemi roky trvajícím snižováním platu, a proto sáhne ke korupčnímu jednání. Odpovědný za stav justice a celé Vězeňské služby je ministr. A ten by měl přemýšlet, jestli spáchá harakiri, nebo jenom politické harakiri. To znamená, jestli odejde ze své funkce,“ pochvaluje si Jiří Paroubek, že o úniku fotografií mluvil ve svém vystoupení ve sněmovně už před týdnem, protože jinak je přesvědčen, že by se nad případem v tichosti zavřela voda.
Topolánkova i Nečasova vláda zdecimovaly státní správu
Podle předsedy NS-LEV 21 se i na tomto příkladu jen ukazuje, jak takzvaná úsporná opatření zdecimovala státní správu. „Daňový systém, jenž byl chybně nastaven v roce 2008 a který připravil stát o peníze, vedl ve svých důsledcích k poklesu peněz pro veřejné služby včetně Vězeňské služby. A za to má odpovědnost vláda pravice, ať už Topolánkova nebo Nečasova vláda, že tohle dopustily,“ tvrdí pro ParlamentníListy.cz Jiří Paroubek.
Připomíná, že v obou těch vládách seděl ministr Pospíšil a zvedal spolu s dalšími členy obou kabinetů ruce pro takzvané úsporné rozpočty, které vedly k nynějšímu stavu Vězeňské služby. „Vytvořili podmínky k tomu, aby někdo takhle korupčně jednal. Pachateli hrozí trest odnětí svobody, takový je zákon. Ale morální odpovědnost za tohle je nepochybně u ministra Pospíšila a potažmo u vlády, protože její členové vytvořili v posledních dvou třech letech tuhle situaci, když lidem jenom snižují platy,“ dodává předseda NS-LEV 21 Paroubek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník