Protože církevní restituce nestihl projednat sněmovní ústavněprávní výbor, zákon se přesune zřejmě na červen. Poslanci ale dnes musejí tento moment ve sněmovně nejprve prohlasovat.
Poslanec Marek Benda (ODS) přitom očekává, že návrh by měl příslušným výborem projít na konci května. "Myslím, že v červnu je možné čekat druhé i třetí čtení i schválení Poslaneckou sněmovnou. Pak už je na tahu Senát," upozornil Benda.
Podle vládní dohody s církvemi a následného návrhu zákona by církve měly dostat asi polovinu někdejšího majetku zhruba za 75 miliard korun, který je v držení státu. Za další pak náhradu 59 miliard korun během 30 let, k této částce by se ovšem připočítávala inflace. Stát by naopak církvím přestal hradit platy duchovních.
Opozice ostře zpochybňuje jak výši ocenění majetku, tak vyčíslení náhrad. Proti církevním restitucím je podle průzkumů i většina české veřejnosti. Komunisté proto navrhovali, aby bylo o této otázce vypsáno referendum.
ČSSD dnes pak na brífinku zmínila, že se všemi poslanci chtějí jednat o změnách ve vládním návrhu. ČSSD bude tvrdě požadovat přesný výčet majetku, který má být být církvím vrácen a také bude požadovat, aby se nešlo za restituční tečku. ODS totiž ještě nedávno proklamovala, že nemá k dispozici žádný soupis majetku, prý ani učinit nelze.
Sociální demokracie navíc zmínila, že předloží proto ve sněmovně vlastní pozměňovací návrh k církevním restitucím. Na brífinku ČSSD to řekl předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc. "Chceme, aby ze zákona například úplně zmizely finanční kompenzace a byl vydáván pouze fyzický majetek. Především ale chceme, aby do zákona byla zakotvena restituční tečka. Není možné, aby se stát rozhodl, že církvím nahradí majetek a následně jim nebylo zabráněno v tom, aby jiný majetek napadaly u soudů podle občanského zákoníku a žádaly jeho vydání," řekl Tejc.
Občanští demokraté navíc dnes zveřejnila, že chce se všemi poslaneckými frakcemi jednat o tom, jak naložit s uvolněným křeslem místopředsedy Poslanecké sněmovny. Předseda klubu Zbyněk Stanjura v této souvislosti připomněl, že diskutovat by se podle něj mělo o tom, zda dva místopředsedové nejsou pro sněmovnu dostatečný počet, a zda tedy třetí křeslo vůbec obsazovat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb