Církevní restituce jsou pro levici velmi spornou normou. Přijetí zákona chce tak proto opozice zbrzdit, jak jen to bude možné, což činila již v červnu. Tehdy na programu byly obstrukce a také rozhodovalo veto, které prosadily dva poslanecké kluby – ČSSD a KSČM - na hlasování o předloze po 14. hodině. O normě se tak logicky nemohlo hlasovat po tomto čase.
Zda ale i nyní bude opozice normu brzdit, to není zcela jisté. „Nevíme, zda si ČSSD něco proti tomuto zákonu nepřipravila, ale zřejmě veto již nebude k tomuto zákonu uplatňováno,“ informoval již v úterý ráno ParlamentníListy.cz komunistický poslanec Miroslav Opálka.
Sněmovna ale později odpoledne hlasy koalice prosadila to, že o zákonech v závěrečném schvalování bude moci jednat každý jednací den do 21:00. Obvykle jsou pro ně vyčleněny středy a pátky od 09:00 do 14:00. Rozhodnutí se má týkat právě zákona o církevních restitucích.
Celkem 17 církví a církevní uskupení by mělo dostat zpět majetek v hodnotě 75 miliard korun a finanční vyrovnání ve výši 59 miliard v následujících třiceti letech. K této částce by se ovšem připočítávala inflace. Stát by naopak církvím přestal hradit platy duchovních. Opozice ale zpochybňuje rozsah vydávaného majetku i výši náhrad, které chce ČSSD spolu s Věcmi veřejnými zrušit.
Normu dnes představila v dolní komoře opětovně ministryně kultury Alena Hanáková. Do debaty pak byli přihlášeni například poslanci Jiří Paroubek (NS - LEV 21), komunista Miroslav Grebeníček, či poslanci Jiří Šlégr (nezařazený), Petr Hulinský (ČSSD) a Otto Chaloupka (VV).
Ministryně kultury odrážela námitky
Ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09 a Starostové) ve svém proslovu reagovala na některé výtky kritiků z minulých tří kol projednávání. "Vlastnické právo církví jednoznačně uznal Ústavní soud," zdůraznila mimo jiné a ohradila se pak proti tvrzením, že církve by byly zvýhodňovány proti restituentům z 90. let. Podle ní se má vydávat jen majetek státu, nebude se hradit jeho znehodnocení ani inventář. Církve na rozdíl od restituentů nemohly čerpat po dvě desítky let výnosy z majetku, uvedla.
Hanáková dále poukázala na to, že to byla vláda ČSSD, která prolomila restituční hranici 25. února 1948, když v minulosti prosadila zákona o zmírnění křivd obětí holokaustu. "Pokud by se za socialismu neuskutečnily kroky, které nastaly, církevní restituce by se nyní nemusely řešit, " dodala.
Přerušení se neprohlasovalo
Poslanci ppzději několikrát hlasovali o tom, zda normu odloží do září. Například do 20. září navrhoval přerušit debatu předseda poslanecké frakce ČSSD Jeroným Tejc.
Šéf frakce poslanců ODS Zbyněk Stanjura naopak žádal, aby poslanci přerušili v tu chvíli jednání jen na dvacet minut. Obával se zřejmě toho, že opozice návrhy na přerušení projednávání normy kvůli absenci pravicových poslanců v jednací síni nakonec prosadí.
Opozice: Jde to za rámec, půda se nám namnožila
Co ale ve sněmovně padlo? Opoziční poslanci od řečnického pultu například tvrdili, že ministryně námitky odbyla a neodpověděla na nic.
"Finanční odškodnění jde za rámec toho, co jste schopni hájit," podotkl Lubomír Zaorálek (ČSSD). Dohodu mezi státem a církvemi označil za zaplacenou smlouvu. "ČSSD nezpochybňuje vyrovnání, ale způsob, jakým má být proveden," řekl Jeroným Tejc.
Marek Benda (ODS) poté označil za mimořádné pokrytectví zpochybňování verdiktu Ústavního soudu o církevním majetku stranou, která u něho v minulosti vysoudila Lidový dům. "Sázíte na závist, proto se na vás zlobím," zmínil.
Opoziční poslanci ale následně opakovali argumenty o prolomení restituční hranice nebo o nerovnosti restitucí. Šéf národních socialistů Jiří Paroubek připomněl, že stát už významný majetek zejména církevním řádům vydal a vláda chce nynějším návrhem podle něho získat pro svou politiku podporu katolické církve.
"Rozsah majetku je vyšší, než uváděl v roce 1948 arcibiskup Beran... Půda se nám tady trochu rozmnožila a to o pár desítek hektarů. Je to velká chyba," poznamenal kromě jiného.
Bývalý předseda KSČM Miroslav Grebeníček se ve svém projevu opět vracel i několik set let do historie. Polistopadové restituce okomentoval tak, že stát podal prst a majetkuchtivé kruhy chytily víc než celou ruku.
Grebeníček ale svůj projev nedokončil. Ve 13:00 hodin jej přerušil předsedající schůze Lubomír Zaorálek, zda souhlasí s tím, aby poslanci bod přerušili kvůli polední pauze. Komunista souhlasil a tak zákonodárci odešli na oběd. Pauzu mají do 14.30 hodin. Tímto bodem ovšem již nepokračují, neboť je na programu žádost policie o vydání Vlasty Parkanové k trestnímu stíhání.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb