Tajemství sněmovní jídelny je podle Blesku přísně střeženo. Vstup je tam jenom pro vyvolené a získat odtamtud jídelní lístek se prý rovná odhalení státního tajemství. Dovnitř se totiž dostanou pouze vyvolené osoby.
Deníku se ale podařilo získat „kompromitující“ nápojový i jídelní lístek a prý poté žasnul. Například zeleninový salát s hermelínem zde stojí 36 korun, kuřecí nudličky s ořechy a rozinkami a oblohou přijdou poslance pak na 84 korun. Za hlavní jídlo a pití zaplatí naši zákonodárci necelých sedmdesát korun, za karbanátek s dvěma kopečky bramborového salátu 49 korun a za vařený květák s bramborem pak 39 korun.
Za Staropramen dají desetikorunu, a "mňamka", jako je rakvička se šlehačkou, je k mání za pouhých šest korun. Palačinka se zmrzlinou, vaječným koňakem a šlehačkou tu stojí pouhou "dvacku". Je to hodně, nebo málo? A jak to vidí sami poslanci?
Opálka: Neměli lidem rušit "závodky"
Přestože třeba poslanec za KSČM Miroslav Opálka zastupuje stranu, která v zemi kdysi vládla lidovými cenami, ceny ve sněmovně hájí.
„To by se musely porovnat všechny jídelní lístky ze všech sněmovních restaurací. Tam, kam chodím já, tak obvykle miska zeleninového salátu stojí 25 korun a ne šest, jak uvádí Blesk. Kdysi všichni větší zaměstnavatelé měli závodní stravování, kde nemuseli vytvářet zisk. Byla to prostě jen služba pro jejich zaměstnance. Podobně tak ani tady sněmovní jídelna nevytváří zisk. Pracuje jen ve vlastní režii," řekl Opálka ParlamentnímListům.cz. Právě on kdysi spolu s další hrstkou zákonodárců hájil ve sněmovně zachování stravenek pro zaměstnance.
Komunista ovšem zdůraznil, že ceny v dolní parlamentní komoře jsou srovnatelné jako v jiných restauracích, kde se dá také levně najíst. Podle něj je však důležité srovnávat srovnatelné.
„To jsou gramáže, velikost oblohy, která je například v jídelně ve sněmovně symbolická. Minutkové jídelníčky jsou zase v dalších zdejších restauracích v jiných relacích,“ dodal Opálka a zopakoval, že se v Česku neměly prostě rušit závodní jídelny a obědy by pak byly levnější pro všechny občany.
Nebylo by vhodné, aby stát byl "hospodským"
I poslanec za Věci veřejné Michal Babák pak má velmi podobný názor. „Ceny v Poslanecké sněmovně vychází z faktu, že místní gastronomická zařízení negenerují zisk a poskytují služby za nákladové ceny. Nejde tedy o ceny dotované. Nejsem si jistý, zda by bylo vhodné, aby se stát stal ´hospodským´ a provozoval tento byznys. Nebylo by to důstojné,“ poznamenal pro naši redakci Babák.
"V Poslanecké sněmovně by měly být takzvané nákladové ceny, tedy bez započtení jakékoliv ziskové přirážky. A když si vezmu, že okolo padesáti a šedesáti korun tam můžu mít jídlo s 15 deky masa a polévku, tak je to stejné, jako v jiných venkovských hospodách,“ reagoval pak na dotaz ParlamentníchListů.cz bývalý poslanec za KSČM a nynější europoslanec Jaromír Kohlíček. Zdůraznil však, že množství jídla je oproti zdejšímu parlamentu ve venkovském stravovacím zařízení větší.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová