„Kdyby se nějaké takové podezření u členů mé vlády objevilo, zcela nepochybně by za těch šest let už trestněprávní stíhání proběhlo,“ řekl bývalý expremiér za ČSSD, dnes předseda národních socialistů Parlamentním listům. Ale neví, jestli si všichni členové vlády nechávali posvětit ceny nakupovaných věcí nezávislým posudkem. „Nevím, jestli byla taková právní norma, která to ukládá. Pokud ano, tak to nejspíš dělali,“ dodává. Rád by viděl, aby se politici vrátili k praxi státní expertizy, která by pomohla při výběrových řízeních určit cenu. „Kdyby se určila třeba cena stavby na 10 milionů, měla by být vysoutěžená cena pod touto částkou. Pokud by byla nad ní, mělo by se výběrové řízení zrušit,“ radí Paroubek.
Na Ratha šli jako za časů vykonavatelů Stalinových čistek
Jeden z bývalých ministrů jeho vlády – David Rath, který řídil zdravotnictví - sice sedí kvůli podezření z korupce ve vazbě, ale trestného činu se neměl dopustit v době, kdy byl v Paroubkově kabinetu, ale když stál v čele Středočeského kraje. O jeho trestním stíhání má Paroubek jasno: „U Ratha byla zjevná objednávka, i když nevím, od koho.“ Masové nasazení odposlechů i agentů na Ratha mu připomíná časy Beriji, což byl ve 30. letech minulého století jeden z vykonavatelů Stalinových čistek, od roku 1940 je jako šéf vnitra přímo řídil.
„Ale to je prostě rukopis týmu lidí plukovníka Kubiceho,“ dodává Paroubek, který nemůže současnému ministrovi vnitra a někdejšímu šéfovi ÚOOZ zapomenout předání tzv. Kubiceho zprávy poslancům bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny. I když zpráva podléhala utajení, dostala se na veřejnost a podle Paroubka v roce 2006 ovlivnila výsledek voleb v neprospěch sociální demokracie. Současně Paroubek dodává, že ovšem nezpochybňuje, zda je Rath vinen. „Odpověď na tuto otázku dá soud,“ uvedl.
Vydat Parkanovou, ale není to dobrá vizitka
Pokud jde o vydání místopředsedkyně sněmovny Vlasty Parkanové k trestnímu stíhání, je již předseda NS-LEV 21 rozhodnut, že bude hlasovat pro její vydání. „Letouny jsou asi opravdu předražené, je otázka, jestli to byl úmysl, nebo ne,“ soudí. Ale z trestního stíhání zákonodárce, byť z vládní koalice, prý žádnou radost nemá. „Je to další cesta k devastaci politické kultury. Pohled lidí na politiky bude zdrcující. Zjevně to není poslední zákonodárce, který bude obviněn policií, a to je devastační pro politiku v naší zemi,“ děsí se Paroubek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová