Hovadina, blázen, pád do bídy a Karkulka. Kníže, Kalousek, Okamura i jiní zaútočili na profesora Kellera

05.05.2014 4:40 | Zprávy

ANKETA Lídr kandidátky do Evropského parlamentu Jan Keller pro ParlamentníListy.cz uvedl, že nezaměstnanost v EU by se dala snížit tím, že by se pracovní doba zkrátila na čtyři dny, přičemž by zaměstnanci dostávali stejnou mzdu; a mzdy by byly dorovnávány fondy, které by získávaly finance zavedením nové daně nebo zastavením daňových úniků.

Hovadina, blázen, pád do bídy a Karkulka. Kníže, Kalousek, Okamura i jiní zaútočili na profesora Kellera
Foto: Filip Ferbie
Popisek: Jan Keller

Keller poskytl rozhovor pro ParlamentníListy.cz a v něm odpovídal na dotaz, zda má nějaký nápad či alespoň osnovu budoucích kroků, jak by se dala snížit nezaměstnanost v EU, která činí 28 milionů lidí.

Princip čtyřdenní pracovní doby, ale dosavadní výplaty, by mohl fungovat

„Neexistuje žádný jednoduchý recept. Musí jít o řadu malých kroků, které musí přihlížet ke specifickým poměrům v jednotlivých zemích a k tomu, které skupiny jsou v nich ohroženy nejvíce. Protože ve Španělsku jde o jiné kategorie než třeba na severu Evropy. Musí to být směs kroků, a jedním z nich, o kterém jsem přesvědčen, bude dělba práce, která je. André Gorz, francouzský sociolog a filozof, před třiceti lety spočítal, že průměrný Francouz za rok odpracuje 1600 hodin. Ve Francii tehdy byly tři nebo čtyři miliony nezaměstnaných. Pokud by tedy nezaměstnaný Francouz měl možnost odpracovat tisíc hodin a získat za to stejný plat jako průměrně pracující, nezaměstnanost zmizí. Je jasné, že žádná firma nemůže platit zaměstnanci, který pracuje tisíc hodin, tolik, jako kdyby odpracoval šestnáct set hodin,“ řekl Keller.

„To znamená, že by bylo třeba vytvořit fondy, z nichž by se platilo těch zbylých šest set hodin, které by odpracovány nebyly. Gorz navrhoval zdanit práci strojů. Nejsem ekonom a je to dost komplikovaná otázka. Jinou možností by bylo zastavit masový únik peněz do daňových rájů. Vždyť Evropský parlament nedávno spočítal, že roční daňové úniky v evropských zemích dohromady jsou tak velké, že by průměrný Evropan, aby se to vyrovnalo, musel do pokladny odevzdat ročně dva tisíce euro, což je něco přes padesát tisíc korun... Samozřejmě, že lidé, když se s nimi o tom po republice bavím, namítají, že nemá smysl, aby člověk chodil do práce na tři a půl hodiny denně, protože by přišel do práce, chvíli okouněl a pak šel domů. To samozřejmě ne. Pro různé profese by se systém musel přizpůsobit. Nicméně princip čtyřdenní pracovní doby, ale dosavadní výplaty, by mohl fungovat. Není řešením lidem jen srazit pracovní dobu a vzít peníze. Tak klesne kupní síla a pro to, co se vyrobí, nebude odbyt," dodal.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Ing. Jiří Strýček byl položen dotaz

Důchodová reforma

Jak vysvětlíte, že SPD je schopné s vládou jednat o důchodech a prý i nějaké jejich návrhy připouští, ale vy se s vládou nedomluvíte? Není problém u vás? A chápu správně, že pokud vyhrajete volby, tak celou reformu, kterou tato vláda schválí zrušíte? A máte za ni už náhradu? Protože když jste byli v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

95 tisíc pro první dámu: Ženy jsou drahé, padlo. Také slova o šlechtě a středověku

20:43 95 tisíc pro první dámu: Ženy jsou drahé, padlo. Také slova o šlechtě a středověku

Měla by manželka prezidenta Petra Pavla pobírat měsíčně téměř sto tisíc korun určených k reprezentac…