Hovadina, blázen, pád do bídy a Karkulka. Kníže, Kalousek, Okamura i jiní zaútočili na profesora Kellera

05.05.2014 4:40 | Zprávy

ANKETA Lídr kandidátky do Evropského parlamentu Jan Keller pro ParlamentníListy.cz uvedl, že nezaměstnanost v EU by se dala snížit tím, že by se pracovní doba zkrátila na čtyři dny, přičemž by zaměstnanci dostávali stejnou mzdu; a mzdy by byly dorovnávány fondy, které by získávaly finance zavedením nové daně nebo zastavením daňových úniků.

Hovadina, blázen, pád do bídy a Karkulka. Kníže, Kalousek, Okamura i jiní zaútočili na profesora Kellera
Foto: Filip Ferbie
Popisek: Jan Keller

Keller poskytl rozhovor pro ParlamentníListy.cz a v něm odpovídal na dotaz, zda má nějaký nápad či alespoň osnovu budoucích kroků, jak by se dala snížit nezaměstnanost v EU, která činí 28 milionů lidí.

Princip čtyřdenní pracovní doby, ale dosavadní výplaty, by mohl fungovat

„Neexistuje žádný jednoduchý recept. Musí jít o řadu malých kroků, které musí přihlížet ke specifickým poměrům v jednotlivých zemích a k tomu, které skupiny jsou v nich ohroženy nejvíce. Protože ve Španělsku jde o jiné kategorie než třeba na severu Evropy. Musí to být směs kroků, a jedním z nich, o kterém jsem přesvědčen, bude dělba práce, která je. André Gorz, francouzský sociolog a filozof, před třiceti lety spočítal, že průměrný Francouz za rok odpracuje 1600 hodin. Ve Francii tehdy byly tři nebo čtyři miliony nezaměstnaných. Pokud by tedy nezaměstnaný Francouz měl možnost odpracovat tisíc hodin a získat za to stejný plat jako průměrně pracující, nezaměstnanost zmizí. Je jasné, že žádná firma nemůže platit zaměstnanci, který pracuje tisíc hodin, tolik, jako kdyby odpracoval šestnáct set hodin,“ řekl Keller.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Mgr. Martin Baxa byl položen dotaz

Hospodaření ČT

Prosadili jste zvýšení poplatků pro ČT a ČR. Jak ale vysvětlíte, že budeme platit víc, ale systém kontroly hospodaření jste ponechali tak jak je - tedy neprůhledný? Proč, když jde o veřejnou službu, z veřejných peněz, nemá veřejnost možnost nahlédnout do toho, jak se s jejich penězi nakládá? To vám ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymíráme, děti se nerodí. Politici by si klidně vzali příklad od Orbána

7:50 Vymíráme, děti se nerodí. Politici by si klidně vzali příklad od Orbána

Česko čelí nejhlubší demografické krizi v moderní historii. V roce 2024 se narodilo nejméně dětí od …