Schůze poslanců pokračovala i po pauze na oběd. Jako první vystoupila sociální demokratka Milada Emmerová. Hovořila sice velmi plamenně, ovšem její slova o zdravotnických poplatcích zcela zanikala. Poslanci totiž po obědě nepochopili, že již jsou v přímém přenosu televize a tak se zabývali převážně "volnou tribunou". Mezi sebou se houfovali a hlasitě bavili.
Emmerovou pak vystřídal Jan Chvojka z ČSSD. A teprve on to pěkně rozjel. Na Věcech veřejných totiž nenechal nit suchou. „Vzali jste si na leasing drahá auta. Jezdíte tady limuzínami a nevíte, jak vypadá lístek na tramvaj. Z třetiny jsou zdejší sněmovní restaurace obsazeny vámi,“ zmínil Chvojka a hleděl přitom do lavic poslanců z VV.
„Musíme se bát, když se s vámi bavíme o zákonech, neboť nevíme, zda si nás nejaký véčkař nenahrává,“ zmínil dále. "Fotka poslance Babáka bez zubu bude strašit tady ještě pěkně dlouho,“ uvedl a odpadlíky z VV v platformě Karolíny Peake pak nazval „péčkaře“. „Kdo z vás ale nyní může věřit Karolíně Peake, že je ta slušnější?“ tázal se a zmínil, že děti a vnoučata se za ně budou stydět ještě za sto let.
Po něm nastoupil se svým vystoupením „oranžový“ Ivan Ohlídal. „Je pravda, že méně výrazní poslanci svá vystoupení obvykle čtou a nebývají tak kontroverzní, aby budili smršť faktických poznámek a hádek,“ poznamenal pak k tomu web idnes.cz. Ohlídal totiž svou řeč četl z papírů.
Nečas dal "peakovcům" při soukromých telefonátech "pravděpodobně neodolatelné nabídky" osočil premiéra poslanec Ladislav Šincl. Podle něj se může platforma Karolíny Peake pojmenovat Twin Peaks.
Po Šinclovi hovořili jeho kolegové z ČSSD Vladimíra Lesenská, Antonín Seďa, Václav Neubauer a Jan Látka. Vlasta Bohdalová pak tradičně hovořila o školství a při tom kritizovala bývalého ministra školství Josefa Dobeše (VV) za jehož ministrování prý klesla úroveň školství a děti jsou čím dál hloupější. Všichni zmínění poslanci také řekli, že nepodpoří vládu.
Klučka: Vy to jídlo osolíte a opepříte a nikdo to nakonec nejí
Oranžový Jan Hamáček pak kritizoval například stále se zhoršující stav ozbrojených sil a neustálé škrcení rozpočtu ministerstva obrany. „Česko míří z hlediska výdajů na armádu (podílu HDP) na nejzazší chvost NATO a to je skutečný problém,“ podotkl.
Jak zjistil web idnes.cz, Hamáčkův projev sledovali dva nejvytrvalejší členové vlády - premiér Petr Nečas a ministryně kultury Alena Hanáková. Ostatní se prý z jednačky již vytratili.
Česko na talíři připomněl Václav Klučka z ČSSD. „Vy to jídlo pro občany jak v tomto pořadu osolíte a opepříte a nikdo toto jídlo nakonec nejí. Ukončete, prosím, toto utrpení, seberte zbytek sil a odejděte," vyzval vládu Klučka.
Poslanci během prvních tří hodin schůze stihli jen úvodní vystoupení, dvě řádná vystoupení a ve 13. hodin odešli na oběd. Pokračovali od 14:00 hodin. Idnes.cz v této souvislosti zjistil, že mnoha poslancům – například Lubomíru Zaorálkovi a dalším z Moravskoslezského kraje – jede poslední pendolino do Ostravy v 19:12. Budou mít tedy co dělat. Možná právě proto dvacet minut před 16:00 hodinou si premiér Petr Nečas povídal se Zaorálkem. Přihlášených totiž v tu chvíli bylo stále 22 poslanců a jednání v tuto chvíli již trvalo pět a půl hodiny. Avizované odhlášky z rozpravy se zatím nekonaly....
Grebeníček: Je to klientelistický chlív
Velmi emotivní projev předvedl komunista Miroslav Grebeníček. Plamenně hovořil o tunelech, špinavém kapitalismu a nadutosti dnešních ministrů. „Jsou to manipulativní loutky těch, kteří chtějí rozšířit svůj obzor pro své zboží. Proto musel být zlikvidován náš průmysl,“ řekl kromě jiného. "Místo českého ekonomického tygra vychází z tunelu Klausovy privatizace oškubaná slepice," poznamenal.
„Nemám ale žádný pocit zadostiučinění,“ řekl a citoval také spisovatele Marka Twaina, podle něhož čím více bude spravedlnosti, tím méně bude potřeba charity.
Ve své řeči se bývalý předseda KSČM dostal také na kritiku Havla a Klause a to kvůli privatizaci, společenské krizi, chronického úpadku demokracie, novodobým papalášům a aroganci. „Je to do nebe volající….Je to klientelistický chlív,“ zmínil také. "Můj postoj je jasný, jsem na straně občanů,“ dodal a dostalo se mu potlesku zleva.
Zajímavostí je, že Jiří Paroubek, který se domáhal přístupu k mikrofonu už na začátku schůze, zmeškal svůj čas a tak se k sněmovnímu mikrofonu ani po šesti hodinách debat nedostal. Místo něj tak nastoupil poslanec Jiří Šlégr. Ten za Paroubkem odešel do strany NS - LEV 21.
Místopředseda KSČM Stanislav Grospič pak poukázal na to, že často jezdí vlakem a všiml si toho - než vlak vyjede z velké Prahy- několika ghett, která kolem Prahy vznikla. Podle něj takových ghett po dalším kralování vlády v dalších letech jistě přibude. Při jeho projevu bylo ale slyšet, jak se poslanci v jednací síni mezi sebou hlasitě baví.
Bude stačit 98 hlasů
Vládě Petra Nečase by dnes mohlo stačit k získání důvěry sněmovny 98 hlasů. Pět poslanců se z jednání dolní komory omluvilo, z toho dva z koalice. Kabinet podle jednacího řádu sněmovny potřebuje k získání důvěry hlasy nadpoloviční většiny přítomných poslanců.
Z jednání sněmovny se z vládních poslanců omluvili ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) a Václav Kubata (TOP 09) kvůli zahraniční cestě. Omluvu poslali také bývalý ministr školství Josef Dobeš (dříve VV), sociální demokrat Alfréd Michalík ze zdravotních důvodů a z osobních důvodů nezařazený poslanec Jaroslav Škárka (dříve VV).
Počet hlasujících poslanců by mohl snížit také člen VV David Kádner, který podle místopředsedkyně VV Kateřiny Klasnové o důvěře vládě rozhodovat nebude. Jeho nepřítomnost by ale počet hlasů potřebných k vyslovení důvěry nesnížila.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb