Klaus varuje média, aby si "nehrála s ohněm". U politiků vyvolal rozruch

31.03.2012 21:50 | Zprávy

ANKETA Prezident Václav Klaus pro sobotní deník MfD napsal obsáhlejší komentář k celé kauze uniklých odposlechů Pavla Béma a Romana Janouška. Podle prezidenta za tím stojí nebezpečné zpravodajsko-mediální hry, které slouží určitým zájmovým skupinám a zvětšují jejich moc. ParlamentníListy.cz se zeptaly politiků napříč sněmovnou, zda s Václavem Klausem souhlasí. Částečně mu paradoxně dávají zapravdu i někteří zástupci opozice.

Klaus varuje média, aby si "nehrála s ohněm". U politiků vyvolal rozruch
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus

Václav Klaus napsal, že vedle sociální demagogie jsou ještě nebezpečnější „současné zpravodajsko-mediální hry, skandály a kauzy, namířené na likvidaci podstaty našeho politického systému, jakkoli jejich autoři předstírají a těm méně pozorným namlouvají, že jde o jeho obranu. Je děsivé, že už se stalo normou, nad kterou se nikdo – včetně policie – nepozastaví, že do médií „unikají“ různé výňatky z policejních odposlechů, a na jejich podkladě se potom rozehrávají široké a emocionálně vypjaté kampaně proti jednotlivcům nebo i celým politickým stranám.“

Celý komentář prezidenta čtete ZDE

Prý jde o cílenou kampaň, která má zakrýt jiné kauzy

Poslanec Michal Doktor jde dokonce ještě dál než prezident. Odposlechy Pavla Béma a Romana Janouška podle něho vypustili politici jako krytí a přehlušení okolností a informací tekoucích ze soudu s Vítem Bártou.

„Útok na demokracii znamená obojí. Jak pokus o rozbití Věcí veřejných a přepsání výsledků voleb, tak účelová manipulace s odposlechy. Obojí je ale práce politiků neschopných domýšlet důsledky svého jednání,“ je přesvědčen Doktor.

Poslanec za ODS Aleš Rádl to v podstatě to vnímám shodně s prezidentem. „Je evidentní, že v otázce takzvaných odposlechů hrají média s gustem nějakou cizí hru, která se ovšem shoduje s jejich obchodními zájmy, protože se mohou jakoby stavět do role potřebného hodnotitele děje. Ve skutečnosti jim ale někdo nadávkoval a předpřipravil, co mají zveřejňovat a na koho a nyní je to s cíleným interpretačním vzorcem předkládáno veřejnosti. Teď už se jen čeká na to, až se vysvětlí kdo a proč," říká poslanec.

Skutečnost, že celá tato causa není výsledkem nějaké vlastní činnosti médií, ale média zde jsou jen něčím nástrojem, je podle Rádla tak zřejmá, že to musí být snadno seznatelné každému, kdo se nad tím jen trochu objektivně zamyslí.

S názorem prezidenta souhlasí i poslanec Věcí veřejných Otto Chaloupka. „Současný stav - krize - prospívá některým skupinám. Je jimi vyvolána, a podporována médii, která zkreslováním, selektováním a "správným" komentováním informací a faktů formuje názor prostého lidu, který je přesvědčený, že to, co je v tisku nebo televizi, je přece pravda,“ napsal poslanec ParlamentnímListům.cz

Cílem je diskreditace, nikoli nalezení viníků

„Kdyby v naší zemi byla nezávislá policie, justice a média, nebylo by zveřejňování různých nahrávek, samozřejmě bez "správně" formulovaného subjektivního komentáře, na škodu. Ať lidé vidí, koho si zvolili. Vyšetřit, potrestat, zveřejnit - ano. Ovšem ve stávajících podmínkách této země se nahrávky zneužívají různými vlivovými skupinami přes jimi ovládaná média k masáži veřejného mínění a tím k posílení vlastního vlivu,“ míní Chaloupka.

Podle jeho slov tu vůbec nejde o odkrytí a potrestaní viníka, ale v nejlepším případě o snahu někoho zdiskreditovat a tím posílit vlastní vliv či moc.

Šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík naopak za současný neutěšený stav viní přímo prezidenta republiky. „Dovoluji si s panem prezidentem zásadním způsobem nesouhlasit a dokonce se domnívám, že za tento stav pan prezident nese odpovědnost, protože to se značně začalo rozvíjet za opoziční smlouvy, kdy demokracie byla jen takovou skořápkou, neexistovala funkční opozice a jeho slovům tedy v tomto případě nerozumím, on za ten stav, do kterého jsme se dostali, nese zodpovědnost,“ tvrdí v reakci pro ParlamentníListy.cz.

Čelíme privatizaci veřejné moci

Nahrávky podle Gazdíka svědčí o tom, že selhávají demokratické instituce, a že je tu dokonce ohrožena sama demokracie, protože tu jisté skupiny privatizují veřejnou moc. „A to nejenom veřejnou moc, jak se ukázalo v Praze, ale dokonce mají napojení na tajné služby. V takovém případě je povinnost médií, aby takové věci zveřejnila, a aby tak orgány činné v trestním řízení a další orgány byly nuceny konat a vyšetřit, kdo za to může a vyvodit z toho důsledky. Jiná možnost není, protože potom lidé nevěří ve funkčnost demokratických institucí,“ hájí zveřejnění odposlechů předseda poslaneckého klubu TOP 09.

V okamžiku, kdy je tu riziko, že někteří lidé v orgánech činných v trestním řízení či dokonce v BIS jsou takto spojeni s různými lobbistickými skupinami, tak podle jeho slov není jiná možnost, než nahrávky zveřejnit.

„Názor Václava Klause je sice správný, ale ani on nepřispěl k tomu, aby vládní koalice respektovala základy demokratického režimu, tj. aby platil princip poměrného zastoupení při tvorbě parlamentních orgánů a aby koalice nezneužívala své převahy k odmítání návrhů opozice,“ řekl naší redakci předseda KSČM a poslanec Vojtěch Filip.

Německá média v ČR nás chtějí destabilizovat

Ministr školství Josef Dobeš z Věcí veřejných, který k dnešnímu dni v resortu končí, naprosto souhlasí s prezidentem republiky, i podle něho je to hra s ohněm a může mít nedozírné následky.

Europoslanec za ODS Hynek Fajmon kritizuje především média, která odposlechy zveřejnila. „S názorem pana prezidenta souhlasím. Německá média v Česku záměrně destabilizují politický systém. Zveřejňování odposlechů v Německu ani jinde na západě není možné,“ narážel člen Evropského parlamentu na německého vlastníka deníku MfD.

Podle někdejšího předsedy pražské ODS, šéfa sněmovního zdravotnického výboru a poslance Borise Šťastného se k prezidentovu textu dá říci jen jediné: „Konečně byla řečena realita a pravda, kterou se všichni báli říct nahlas. Je přece evidentní, že v naší společnosti se musíme učit chránit soukromí člověka. Je naší povinností bojovat za to, aby někdo, když se dopustí nějaké nepravosti, tak aby to byla policie, popřípadě orgány činné v trestním řízení a soud, který určí jeho vinu nebo nevinu,“ uvedl pro server ParlamentníchListů.cz Šťastný.

Česká republika je profízlovaná

Ten pokládá za naprosto nepřijatelné, aby se nástrojem politického boje stávaly odposlechy. „To je věc, která je smrtící pro společnost a demokracii. A tady neříkám nic o tom obsahu. Jestliže existuje obsah, jeho zveřejnění by bylo v nějakém veřejném zájmu, tak podle mého názoru ten, kdo takové odposlechy pořizuje, měl konat – pokud jde o bezpečnostní složku. Pokud jde o soukromou osobu, tak by měl pořizovat záznamy za spolupráce s policií. Přece když mám podezření o nějakém protiprávním jednání, tak mám jít na policii a teprve ta má pořizovat nějaké audiovizuální záznamy,“ domnívá se poslanec.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vystoupení Pavlova Koláře v ČT dopadlo velmi špatně. Všichni to viděli

11:25 Vystoupení Pavlova Koláře v ČT dopadlo velmi špatně. Všichni to viděli

Klíčový muž současného prezidenta Petr Kolář, kterého sám Petr Pavel označil jako přítele po boku, s…