Když se bývalý středočeský hejtman David Rath dostal se sedmi miliony v krabici do velkého maléru, tak tvrdil, že jeho zadržení a následná vazba jsou politickou pomstou a odstraněním nepohodlného opozičního politika. Podobně vidí někteří spolustraníci bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové politické pikle v žádosti policie o její vydání k trestnímu stíhání.
Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Vlasta Parkanová čelí tomu, že ji chce policie stíhat za zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Jako ministryně obrany podle vyšetřovatelů nenechala zpracovat znalecký posudek k ověření ceny letounů. Státu údajně vznikla škoda 658 milionů korun. Částka je rozdíl mezi kupní cenou a znaleckým odhadem, který byl vypracován později.
Pokus o odvrácení pozornosti od průšvihu ProMoPro
Poslanec TOP 09 Daniel Korte dokonce v té souvislosti ukázal na nynějšího ministra obrany Alexandra Vondru, že stojí za obviněním, protože potřebuje odvrátit pozornost od svého průšvihu s ProMoPro. „Pan Vondra se vyznačuje nadstandardními vztahy se Spojenými státy. Je náhoda, že trestní oznámení přišlo z USA? Je náhoda, že ta firma, která zpracovala posudek, zda je to předražené, je americká?“ rozvíjel Korte spiklenecké teorie.
Nynější šéf úřadu, v němž se trestného činu měla Vlasta Parkanová dopustit, je vůbec vděčným terčem pozornosti TOP 09. Když vypukla aféra s ProMoPro prohlásil Alexandr Vondra, že jde o dlouho připravovanou diskreditační kampaň namířenou proti němu. Spojil ji s čistkami na obraně a s tím, že lidé, které tam nechce, přecházejí na ministerstvo financí k místopředsedovi TOP 09 Miroslavu Kalouskovi.
Situace u Vondry je podle TOP 09 jasnější než u Parkanové
Nejčerstvěji zmínil jméno ministra obrany v souvislosti s kauzou ProMoPro předseda poslaneckého klubu TOP 09 a STAN Petr Gazdík. „Případ Promopro jsme jako TOP 09 dostatečně kritizovali, tam je také situace jasnější než u Vlasty Parkanové. Proč pan Vondra není v pozici paní Parkanové, je otázka na policii,“ poznamenal Petr Gazdík v pořadu Hyde park ČT24.
„Podstatný rozdíl mezi těma dvěma případy je v tom, že ačkoli v obou případech byla policií poměrně podrobně zkoumána míra viny a odpovědnosti jednotlivých aktérů, tak v případě ministra Vondry policie neshledala důvod k podání obvinění na jeho osobu, a tedy ani k žádosti o vydání k trestnímu stíhání ze strany sněmovny, zatímco v případě paní Parkanové takové důvody shledala,“ reaguje pro ParlamentníListy.cz poslanec ODS Aleš Rádl na Gazdíkovo srovnávání obou kauz.
Neférový způsob, jak odvádět pozornost od aktuálního případu
„Pozastavovat se nad tímto postupem policie a takto ho veřejně zpochybňovat je tedy nejen dosti neférový způsob, jak odvádět pozornost od aktuálně projednávaného případu, ale i poměrně neuváženým pokusem zpochybnit nestrannost a nezávislost policie,“ domnívá se Rádl, že si takové vyjádření mohl šéf poslanců TOP 09 a STAN odpustit.
Poslanec ODS přitom připomíná Gazdíkovo postavení coby jednoho ze tří hlavních vyjednávačů TOP 09. „Nevím, jestli – nikoli nevýznamný člen vládní koalice – má veřejně dělat takové žalobníčkovské narážky, když přitom sám za činnost exekutivy nese plnou a těžko dělitelnou odpovědnost. Mně to připadá trochu dětinské a krátkozraké,“ dodává pro ParlamentníListy.cz Aleš Rádl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník